Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cihat ne zaman çapul kültür oldu

Giriş Tarihi: 9.8.2015 10:58
Cihat ne zaman çapul kültür oldu

Diyanet, IŞİD terör örgütüyle ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı. İslam'a en büyük zararı IŞİD'in verdiği vurgulanan raporda, "Bu gayrinizami silahlı gücün öldürme, yaralama, kaçırma eylemleri terördür. Cihadın da bir hukuku var. Düşman askeri teslim alındıktan sonra öldürülemez veya kafası kesilemez" deniliyor. Rapordaki bilgiler, fetvalarda ve vaazlarda işlenecek halk bilgilendirilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı, "IŞİD terör örgütünün gücü, hedefi, taktik ve sloganları, faaliyetleri ve İslam anlayışı" gibi pek çok başlığın yer aldığı geniş bir rapor hazırladı. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun "IŞİD" başlıklı raporu ile Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı tüm hizmet birimlerinin, IŞİD terör örgütünün İslam dinini olumsuz yönde etkileyen faaliyetleri kapsamında bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e sunulan raporda, IŞİD'in kuruluşu, gelişmesinin sebepleri, gücü ve eylemleri, hedefleri, taktik ve sloganları, İslam anlayışları ve Sünni alimlerin örgüte yönelik fetvaları yer alıyor.

FETVA VE VAAZLARDA ANLATILACAK

Hazırlanan raporda yer alan bilgilerin, fetvalarda ve vaazlarda işlenmesi kararlaştırıldı. Camilerin yanında il ve ilçe müftülüklerine bağlı Kur'an kurslarında, Kadın Aile ve Gençlik Merkezinin (KAGEM) etkinlikleri ve Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen pek çok programda IŞİD terör örgütünün İslam dinine zarar veren eylemlerine dikkat çekilerek, toplumun bu konuda aydınlatılması hedefleniyor.

MOBİL İLETİŞİM ARAÇLARINI ETKİN KULLANIYORLAR

IŞİD'in gençleri hangi taktik ve yöntemlerle kendi bünyesine kattığının geniş bir şekilde anlatıldığı raporda, terör örgütünün "cihad, kıtal, emr-i bi'l-maruf nehy-i ani'l-münker" gibi kavramlara özel önem atfettiğine dikkat çekildi. Ayrıca, örgütün, mobil iletişim araçlarını etkin kullanarak, "Biz cennette yeniden doğacağız", "Sadece bir kez öleceksin, niçin şehitliği seçmiyorsun?", "Allah yolunda ölen ebedi diriliği kazanıyor, istemez misin?" gibi sloganik cümlelerle gençleri etkisi altına aldığı kaydedildi.

HARİCİLERİ AKLA GETİRİYOR

Raporda, "IŞİD'in İslam anlayışına" yer verildi. Buna göre, IŞİD'ın şu özellikleri dolayısıyla "Haricileri" akla getirdiği vurgulandı: "Selefi çizgide bir dini anlayışı benimseyen örgütün ele geçirdiği yerlerde şeriat hükümlerini uyguladığını iddia ettiği, türbeleri yıktığı, muhaliflerine karşı acımasız yöntemler kullandığı, bu yapılanmanın şiddeti amaçlarına ulaşmada araç olarak benimsemesi, katı zahiri din anlayışı, farklı anlayış ve gruplara tahammülsüzlüğü, kendisi dışındaki tüm kesimleri kesin bir şekilde dışlayıp kolayca tekfir etmesi, mürtet olarak nitelendirdiği grupların öldürülmesini bir hak olarak görmesi."

SAVUNMASIZLARIN YOK EDİLMESİ İSLAM'LA BAĞDAŞMAZ

Çıkar çatışmalarının kurbanı olan savunmasız insanların, çocukların, kadınların ve yaşlıların yok edilmesi ve insanların yerlerinden yurtlarından sürülmesi üzerine inşa edilecek bir yapının, İslam ile bağdaştırmasının mümkün olmadığının vurgulandığı raporda, hiçbir mezhep veya ekolün kendi kanaatini mutlak hakikat yerine koyamayacağı, farklı inanış ve düşünceleri İslam dışı ilan ederek tekfir edemeyeceği, buna dayanarak can ve mallarını helal sayamayacağı belirtildi.

BUNLARIN YAPTIĞI TERÖR

Diyanet'in raporunda şu ifadeler dikkat çekti: "IŞİD adındaki bu gayrinizami silahlı gücün, uluslararası hukuka ve İslam'ın ahlaki değerlerine aykırı olarak gerek kendilerinden olmayan Müslümanlara gerekse farklı dini inanç ya da ırk veya etnik kökene sahip insanlara karşı yürüttüğü tehdit, öldürme, yaralama, kaçırma eylemlerinin tamamı terör olup, bunları yapanlar da teröristtir. İslam'da cihadın da bir hukuku vardır. İslam dini, savaşta bile olsa kadınların, çocukların ve eli silah tutmayanların öldürülmesine ve eziyet edilmesine cevaz vermez. Bu yapılanlar dinimize göre haksız yere insan öldürmek anlamına gelmektedir. Bu da en büyük günahlardandır. Ayrıca, düşman askeri ya da savaşçıları teslim alındıktan sonra asla öldürülemez veya kafası kesilemez. Çünkü bu durumdaki asker, esir durumundadır; esirlere yapılan muameleye tabi olur. Teslimden sonra da kafa keserek öldürmenin İslam tarihinde bir örneği yoktur. Dolayısıyla IŞİD'in Müslümanlarla yaptıklarının da İslam ile hiçbir ilgisi yoktur."

Cihat ne zaman çapul kültür oldu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Zulmü ve fesadı ortadan kaldırmanın adı olan cihat, ne zaman öldürme ve ahlak, hukuk tanımayan bir çapul kültürünün adı oldu" diye sordu. Görmez, "Bunları sadece bir İslam yorumundan neşet etmiş olarak değerlendirmek, İslam'a büyük bir hakaret olur" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, IŞİD konusunun dünya gündeminde yerini almasından hemen sonra 8 dilde yayınladıkları açıklamayı hatırlatarak, dünyadaki dini müesseseler içinde bu tehlikeye dikkati çeken ilk kurum olduklarını dile getirdi. Kur'an-ı Kerim'deki "Habibim, ben Kur'an'ı eşkıyalık yapılsın diye göndermedim" ayetine atıfta bulunan Görmez, "Kur'an-ı Kerim'i bugün eğer birileri kendi eşkıyalığının referansı haline getirdiyse, bizim bütün alimlerin, bütün eğitimcilerin, İslam dünyasındaki bütün eğitim kurumlarının bunun üzerinde durması lazım" dedi. "Zulmü ve fesadı ortadan kaldırmanın adı olan cihat, ne zaman öldürme ve ahlak, hukuk tanımayan bir çapul kültürünün adı oldu" diyen Görmez, şöyle konuştu:

EN SAPKIN FİKRİ HERKESİ DÜŞMAN KABUL ETMESİ

"Dini araçsallaştıran, Kur'an-ı ve sünneti araçsallaştıran, İslam'ın metodolojisini yok sayan, İslam'ın usulünü yok sayan, savaşta da olsa ahlakı ve hukuku yok sayan bu hareketler üzerinde çokça durması gerekiyor."
IŞİD ideolojisinin tekfirci ve sapkın olduğuna ve kendi düşüncesini kabul etmeyen herkesi düşman kabul ettiğine işaret eden Görmez, şunları kaydetti: "Hariciler de dahil, İslam tarihinde ilk defa bu örgüt kendisine üye olan, kendisinin düşüncesini kabul edeni dost kabul ediyor, kabul etmeyen herkesi düşman kabul ediyor. Haricilerde dahi böyle bir örnek yoktur. İkincisi, düşman kabul ettiğini tekfir ediyor. Sadece tekfir etmekle kalmıyor, tekfir ettiklerini tekfir etmeyenleri de tekfir ediyor. Bu yönüyle de bir ilk. Kendisinden doğduğu El Kaide'yi 'kafir' dediklerine kafir demediği için tekfir ediyor. Onunla da yetinmiyor, tekfir ettikleriyle savaşmayı ve onları öldürmeyi, kanlarını mubah sayıyor. Sonra, kanlarını dökmeyi cihat zannediyor. Dolayısıyla bunları sadece bir İslam yorumundan neşet etmiş olarak değerlendirmek, hakikaten İslam'a büyük bir hakaret olur."

GAYRİ İSLAMİ BİR OLUŞUM

İslam'a en büyük zararı IŞİD'in verdiğini, dini müesseseler ve İslam alimleri tarafından da bu örgütün kabul görmediğini hatırlatan Görmez, "Dünyadaki bütün Müslüman kuruluşlar, ilmi müesseseler bu yapının gayri İslami olduğunu, İslam'a en büyük zararı verdiğini söylediler. Öyle zarar verdi ki Avustralya'da yaşayan Müslüman, sokakta gezerken kendi komşusu tarafından terörist ilan edildi. Yani bütün dünyada yaşayan Müslümanların hayatını olumsuz etkileyen bir hareket oldu" diye konuştu.
Derhal inceleme

Başbakan, Yüksekova'da çekilen bu görüntüler için inceleme talimatı verdi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, sosyal medyada yer alan ve Yüksekova'da bir grup özel harekât polisinin, bir şantiyede bazı işçileri kelepçeleyerek yere yatırıp hakaret ettiği görüntülerle ilgili inceleme başlatılması talimatı verdi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Başbakanımız terörle mücadele operasyonları çerçevesinde vatandaşlarımızın yere yatırıldığı bir görüntünün sosyal medyada dolaşıma girmesi üzerine İçişleri Bakanlığı'na derhal gerekli incelemenin yapılması talimatını verdi" ifadesi kullanıldı.

HUKUK DEVLETİNDEN TAVİZ YOK

Açıklamada, "Terörle mücadelenin demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde taviz verilmeksizin sürdürülmesinin altını daha önce de defaatle çizen sayın başbakanımız kanunsuz hiç bir uygulamaya izin verilmeyeceğinin de altını çizmektedir. Bununla ilgili gerekli inceleme tamamlandıktan sonra kamuoyuna gerekli açıklamalar da yapılacaktır" ifadesi kullanıldı. Ayrıca Hakkari Valiliği de inceleme başlatıldığını duyurdu. Youtube'da yayınlanan görüntülerde, 5 Ağustos'ta inşaat işçisi olduğu belirtilen kişilerin kelepçelenerek yüzüstü yere yatırıldığı ve amir olduğu belirtilen bir özel harekat polisinin de konuşma yaptığı görülüyor. Bu kişinin "Ne yaptı lan size bu devlet? Hepinizi tanıyorum ben. Kim ki hainlik yapıyor karşılığını görecek! Türk'ün gücünü göreceksiniz." diye tehditkar biçimde konuştuğu görülüyor. (Yeni Şafak)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cihat ne zaman çapul kültür oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN