Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa Hanım sokakta doğuruverdi

Giriş Tarihi: 9.8.2015 15:46 Güncelleme Tarihi: 9.8.2015 15:53
Papa Hanım sokakta doğuruverdi

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, gazetenin bugünkü sayısında, Vatikan tarihindeki papaların haremini anlatan bir yazı kaleme aldı.

KADIN, EVLİ, ÇOCUKLU VE HATTA BOL METRESLİ PAPALAR BİLE VARDI


Vatikan'ın tarihi enteresan olaylarla, hattâ rezaletlerle doludur. Siyasetle uğraşan, iktidar için oluk gibi kan döken ve hattâ bize karşı Haçlı Seferleri'ni başlatan Papalar'ın yanısıra Katolik doktrini uyarınca kadınlarla ilişkiye girmeleri yasak olmasına rağmen aşklarıyla ve gayrımeşru çocuklarıyla tarihe geçmiş Papalar hattâ bir ara Papalık makamına gelmiş bir de kadın vardır. Tarihteki bu tek kadın Papa'nın adı Joan idi, 12 yaşında iken erkek elbiseleri giyip erkek çocuk gibi davranıyordu. Atina'da din ve felsefe öğrendikten sonra Roma'ya gitmiş, ne yaptıysa yapmış, 853'te ölen Dördüncü Leo'dan sonra kendini Papa seçtirmeyi başarmış ve "Sekizinci John" unvanını almıştı.

PAPA HANIM, SOKAKTA DOĞURUVERDİ


İki sene beş ay dört gün boyunca Papalık tahtında oturan Joan'ın, gelişi gibi gidişi de garip oldu. Hizmetkârlarından biriyle ve bir iddiaya göre de Roma'ya hâkim olan imparatorun oğluyla ilişkisi vardı ve hamile idi. Hamileliğini gizlemeyi başardı ama 855'te Aziz Petrus Kilisesi'nin dışında kortej halinde yapılan bir âyin sırasında, sokakta doğuruverdi! Kardinaller hem Joan'ı hem de yeni doğmuş çocuğunu hemen oracıkta taşlayıp öldürdüler. Vatikan, Joan'ın adını Papalar listesinden çıkardı ve rezaletten günümüze tuhaf bir uygulama gelebildi: Papa seçilen kardinalin hakikaten erkek olup olmadığını anlamak için seçimden hemen sonra bir tarafının muayene edilmesi!

"Kadın Papa Joan" rezaleti dışında, Vatikan'da başka skandallar da yaşanmış, bazı Papalar çoluk çocuğa bile karışmışlardı...

İşte, bu Papalar'dan birkaçı:
-Üçüncü Sergius 904'te Papa oldu ve yedi yıl tahtta kaldı. Papa'nın Marozia adında 16-17 yaşlarında bir sevgilisi ve bu sevgilisinden de gayrımeşru bir oğlu vardı. Marozia'nın annesi Theodora, kızının sevgilisini 914 yılında "Onuncu Jean" unvanıyla Papa seçtirmeyi başardı; Sergius'un gayrımeşru oğlu da 931'de "Onbirinci John" olarak Papalık tahtına oturdu.

-Sergius'un gayrımeşru oğlu Onikinci John, Papa olduğu sırada henüz 18 yaşındaydı. Sekiz yıl devam eden papalığı sırasında babasının metresiyle büyük aşk yaşadı, yeğenleriyle ilişkiye girdi ve kendisini eleştiren bir papaz yamağının cinsel organını kestirdi. 963 Kasım'ında Roma'daki Aziz Petrus Kilisesi'nde biraraya gelen 50 kadar kardinal, Papa'yı kutsal kavramlara saygısızlıkla, makamını satın almakla, yalan yere yemin etmekle, cinayetle ve zina ile suçlayıp Papalık'tan azlettiler.

- Sekizinci Innocent 1484'te Papa seçildiğinde biri kız, diğeri erkek iki gayrımeşru çocuğun babasıydı. Innocent'in 1492'de yerini alan ve Borjia ailesinin mensubu olan Altıncı Alexander ise dört çocuk babasıydı ve dünya cinayet tarihinde çok önemli bir mevki edinmiş olan Sezar ile Lükres Borjiya, Alexander'ın çocuklarından sadece ikisiydi.

- Çoluk-çocuk sahibi Papalar sadece bunlardan ibaret değildi. 1523'de Papa olan Yedinci Clement'in hem kendisi gayrımeşruydu, hem de sevgilisinden bir oğlu olmuştu. Üçüncü Paul'ün dört oğlu ve iki erkek torunu vardı, üstelik henüz 20 yaşına bile basmamış olan torunlarını kardinal yapmıştı. Dördüncü Pius ise sadece üç çocukla yetinmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa Hanım sokakta doğuruverdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN