Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yunanistan göçmen kriziyle başa çıkamaz'

Giriş Tarihi: 13.8.2015
'Yunanistan göçmen kriziyle başa çıkamaz'

Çipras'ın "AB'nin Türkiye'ye yardım yapması şart" uyarısından sonra BM Yüksek Komiserliği de AB'yi uyardı: Yunanistan kaçak göçmenlerle başa çıkamıyor

Türk kıyılarından Yunan adalarına geçen kaçak göçmen sayısının artması, Birleşmiş Milletler'in Avrupa Birliği'ni uyarmasına neden oldu. Göçmen akınına karşı Yunan adalarında kaos yaşandığına dikkati çeken BM Yüksek Komiserliği, Yunanistan'ın on binlerce kaçak göçmenle tek başına başa çıkamadığını belirterek AB'nin yardım eli uzatması gerektiğine dikkat çekti.

'AVRUPA'NIN SORUNU'
Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos da "AB'nin Avrupa ülkelerine gitmek üzere adalara yığılan kaçak göçmenlere ilgisiz kalması paradoksal bir durumdur. Bu bir Yunan sorunu değil, Avrupa sorunu haline gelmiştir" dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da önceki gün Yunan adalarında yaşanan göçmen krizinin önüne geçilmesi için Yunan ve Türk sahil güvenlik makamlarının eşgüdüm sağlaması gerektiğinden söz etti. Çipras Türkiye'den Yunan adalarına geçmek isteyen göçmenlerin AB'yi de yakından ilgilendiren "hümanist" bir sorun olduğunu belirterek, AB'nin yalnız Yunanistan'a değil, Türkiye'ye de maddi yardımda bulunmasını istedi. Yunan makamlarının yaptığı açıklamaya göre son üç günde Midilli, Sakız, Sisam , Agathonisi ve Kos adalarına çıkmak üzere, içi göçmen dolu 54 kayık yakalandı; aralarında çoğu Suriyeli, Afgan, Pakistan ve Afrika kökenli bin 417 kaçak göçmen kayıt altına alındı. Dün ise yalnız Kos adasına 49 ve Sakız ve Midilli adalarına 49 kaçak göçmen çıktı. Bu arada Yunan adalarına göçmen getirirken yakalanan insan tacirleri, uyuşturucu ticareti yapanlar gibi müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Cezaların ağır olması nedeniyle olsa gerek , kaçak göçmenlerin ifadelerine göre, Yunan adalarına çıkmak isteyen göçmenler deniz ortasında yalnız bırakılıyor ve aldıkları talimatların üzere kayıklarını delerek Yunan sahil güvenlik botları tarafından kurtarılmayı beklemeye koyuluyor. Kaçak göçmenler, Yunan adalarına ve oradan orta Avrupa ülkelerine geçmek amacıyla insan tacirleri şebekelerine "kişi başı 3 ile 5 bin dolar" arasında ücret ödediklerini belirtiyorlar.

İTALYA KAÇAKÇILARIN PEŞİNE DÜŞTÜ
İtalya açıklarında göçmenleri taşıyan aşırı yüklü şişme botun salı günü batması üzerine kaybolan 50 kişiden umut kesildi. Salı ve çarşamba günleri denizden bin 500'den fazla göçmenin kurtarıldığı belirtiliyor. Bu yıl iki binden fazla göçmen ve mültecinin öldüğü İtalya, insan kaçakçılarının peşine düştü. 2014'ten bu yana 900'den fazla kaçakçı tutuklanırken, önceki gün de 5 Libyalı kaçakçının tutuklandığı bildirildi.

ADALARA TAKVİYE
Kos gibi turistik bir adada 7 bin kaçak göçmenin barındırılması nedeniyle arbedeler eksik olmuyor. Kayıt işlemlerini bekleyen göçmenler polis karakolunu bastı. Adalara nakliye uçaklarıyla takviye polis güçleri gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yunanistan göçmen kriziyle başa çıkamaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN