Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrasya Tüneli'nde son 75 metre

Ulaştırma Bakanı Bilgin, Asya ve Avrupa'yı deniz altından birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli'nin kazılarında son 75 metreye gelindiğini açıkladı. 2016 sonunda açılması beklenen tünel, İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresini 15 dakikaya indirecek

Giriş Tarihi: 16.8.2015
Avrasya Tüneli'nde son 75 metre
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Asya ve Avrupa'yı deniz tabanı altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi'nde en önemli aşamanın başarıyla tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Projede deniz altında kazılan tünelde son 75 metreye gelindi" dedi. Doğu ve batı yönünde karada inşa edilen tünellerin kazı işleminin tamamlandığını belirten Bilgin, deniz altındaki tünelde ise yüzde 97 ilerleme sağlandığını ve kazı işlemlerinin bu ay sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini bildirdi. Dünyanın en iyi mühendislik projelerinden biri olan Avrasya Tüneli Projesi'nde (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) tarihi günün yaklaştığına dikkati çeken Bilgin, TBM (tünel açma makinesi) diye adlandırılan makineyle deniz altında delinen tünelde, 19 Nisan 2014'te Asya yakasında başlayan kazı çalışmalarının bu ay sonuna kadar Avrupa yakasında tamamlanacağını kaydetti. Proje için özel olarak üretilen ve İstanbul Boğazı altında 3344 kilometrelik alanı kazarak ilerleyen tünel açma makinesiyle iki kıtanın deniz tabanı altında birleştirilmiş olacağına işaret eden Bilgin, "Türkiye, tünelcilik teknolojisinde çığır açan Avrasya Tüneli ile dünyanın en başarılı mühendislik eserlerinden birine sahip olacak" diye konuştu. İstanbul'un trafik sorununun çözümüne ve İstanbul Boğazı karayolu geçişine katkı sağlamak amacıyla yapişlet- devret modeliyle ihale edilen projede İstanbul Boğazı altındaki tünel açma çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Bilgin, her iki yakadaki karayolu tünellerinde de kazı çalışmalarının tamamlandığını, yol ve sanat yapı çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Bakan Bilgin, Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli ile İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresinin 15 dakikaya kadar ineceğini ifade etti. Sözleşme gereği Ağustos 2017'de hizmete girmesi planlanan projenin bitiş tarihinin Aralık 2016'ya çekildiğini anlatan Bilgin, bu hedef doğrultusunda yüklenici firmanın çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

DEPREME DAYANIKLI


Dünyanın sayılı ve ender mühendislik projelerinden biri olarak nitelendirilen Avrasya Tüneli'nin depreme dayanıklılığını artırmak amacıyla iki ayrı noktada özel sismik contanın monte edildiğini anlatan Bakan Bilgin, projenin sahip olduğu yüksek standartlar nedeniyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği "En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü"ne layık görüldüğünü de ifade etti. Proje yatırımı için kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmadığına dikkati çeken Bilgin, "Proje, yap-işlet-devret modeliyle, yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmanla gerçekleştiriliyor. Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek ATAŞ, tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletilmesini üstlenecek. İşletme süresinin tamamlanmasıyla Avrasya Tüneli kamuya devredilecek" diye konuştu. Üç kısımdan oluşan projenin ilk etabında sahil yolu Kazlıçeşme'ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılıyor. 1.5 kilometrelik kısım yer kotunun altına alınarak, kavşak ve yan yollar yapılıyor. 2'nci kısımda 5.4 kilometrelik Boğaz geçişi, 3'üncü kısımda ise Asya Yakası yol ve kavşak düzenlemeleriyle D-100 karayolunun 3800 metrelik bölümü 6 şeritten 8 şeride çıkarılıyor.

PROJE BİLGİLERİ

Proje toplam boyu 14.6 kilometre
Tünel kısmının boyu 5.4 kilometre
TBM (Deniz altındaki kısım) tünel toplam boyu 3.34 kilometre
En derin noktanın deniz yüzeyinden derinliği 106 metre
Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 55 metre
Denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği 62 metre
Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 26 metre
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrasya Tüneli'nde son 75 metre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN