Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, yıkıntılar arasında 'filizlendi'

, 6 bin kişinin öldüğü binlerce de yapının yıkıldığı depremin üzerinden geçen 16 yılda, sistemli ve bilimsel çalışmalarla adeta küllerinden doğdu

Giriş Tarihi: 17.8.2015
Gölcük, yıkıntılar arasında 'filizlendi'
Binlerce ev ve iş yerinin yıkıldığı 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin merkez üssü Gölcük, yeni yaşam alanları, spor tesisleri, parkları ve insanların akın ettiği sahilleriyle, 16 yılın ardından adeta yeniden doğdu. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, depremde kentteki 13 bin 442 bina ile 2 bin 500 iş yerinin yıkıldığını, 6 bin kişinin de hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Gölcük halkı ağır bir bedel, büyük bir fatura ödedi. Maddi kayıplarımızı bir yere atıyoruz ama 6 bin civarında insanımız deprem şehidi oldu. Bu 6 bin canın geride kalan yakınları ve Gölcük halkı o anı halen taptaze yaşıyor. Bir o kadar engelli insanımız var. Bu coğrafyada yaşayan insanlar, tüm Türkiye, depremle yüzleşmeli, herkesin bu dersi alması gerekiyor" diye konuştu. Gölcük ve Türkiye'nin önemli bir kısmı birinci derecede deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Başkan Mehmet Ellibeş, şöyle devam etti: "Yaşadığımız depremin farklı bir özelliği de belli bölgelerde zeminin iki metrenin üzerinde çökmesi... Ben de Kavaklı sahilindeki evimde depremi yaşadım. Evim yıkılmadı ama indiğimde denizin içerisinde buldum kendimi. Deniz yüzlerce metre içeriye doğru gelmişti. Dayım, yengem ve çok sayıda yakınımın cenazesini denizin içinde çöken evden 11 gün sora çıkartabildik."

BİNLERCE YENİ KONUT...

Belediye Başkanı Ellibeş, depremin ardından Gölcük'ün yeniden "filizlenmesi" için mücadele ettiklerini ifade ederek şu bilgileri verdi: "Bundan sonra olası bir depreme hazırlıklı olmak adına eminde yapılan etütler yaptık ve çıkan sonuçlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önderliğinde tüm kenti kapsayan parsel bazına kadar indirdiğimiz sisteme kaydedildi. Buradan çıkan sonuçlara göre planlamalar yapıldı. Yapı teknikleri, katlar belirlendi ve biz depremden sonra yapılan binalara bu verilere göre ruhsat verdik. Binlerce yeni konut yapıldı." Donanma Komutanlığı'nın Gölcük'ü terk etmemesinin de önem taşıdığını vurgulayan Ellibeş, "Donanma'nın burada kalmasıyla, Gölcük'ün yeniden yapılanması sürecine çok büyük pozitif katkıları olmuştur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gölcük, yıkıntılar arasında 'filizlendi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN