Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canavar böcek Boğaz'ı geçti

Bakırköy'de yüzlerce ağacı kurutan böcek Anadolu yakasına geçti. Bu böceği görenlerin belediye ekiplerine haber vermesi istendi

Giriş Tarihi: 19.8.2015
Canavar böcek Boğaz'ı geçti
İstanbul'da geçen yıl ortaya çıkan ve yüzlerce ağacı kurutan "Anoplophora spp" adlı böcek Zeytinburnu, Fatih ve Bakırköy'ün ardından bukez Kartal'da görüldü. Kartal Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, vatandaşları daha önce ülkede varlığı bilinmeyen bu böcekle ilgili uyardı. Uzakdoğu'dan gemilerle yapılan bitki ve ağaç ithalatı sırasında geldiği tahmin edilen "Turunçgil böceği" adlı türün görülmesi halinde belediye ekiplerine haber verilmesi istendi. Canavar böcek için 17 Haziran 2014'te Resmi Gazete'de "Ani meşe ölümü ve çam çıralı kanser hastalığı ile Turunçgil uzun antenli böveği ve kestane balarısı mücadelesi hakkında yönetmelik" yayımlanarak böceklerin Türkiye'ye girişi ve yayılmasının önüne geçilmesi hedeflenmişti.

İLAÇ FAYDA ETMİYOR
Zararlı böcekle mücadele etmek için çalışmalarını hızlandıran Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü Bitki Sağlığı Şefliği de kontrollerini artırdı. Böceğin zarar verdiği ağaç tespit edildikten sonra hızla ilaçlama ve imha çalışmalarına geçiliyor. Ancak, yetkililer, ilaçlamanın da çözüm olmadığını, 300 metreye kadar uçabilen böceğin larva bıraktığı ağacın mutlaka yok edilmesi gerektiğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canavar böcek Boğaz'ı geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN