Rumeli Hisarı'ndaki mescidin inşaatı tamamlandı

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında Rumelihisarı'yla birlikte yaptırılan Boğazkesen Fetih Mescidi'nin restorasyonu tamamlandı. Kurban Bayramı öncesinde ibadete açılması beklenen mescidin tamamlanmış halini ilk kez A Haber ekibi görüntüledi.

Giriş Tarihi: 19.8.2015 01:34 Güncelleme Tarihi: 19.8.2015 05:02
Rumeli Hisarı'ndaki mescidin inşaatı tamamlandı

2014'ün haziran ayında restorasyonuna başlanan Fetih Mescidi'nin inşası tamamlandı... Fetih Mescidi geçtiğimiz aylarda polemik konusu olmuştu. Bir ödül töreninde, Rumelihisarı'ndaki mescidin yapılmaması için sanatçılara çağrıda bulunan oyuncu Defne Halman'a yanıt Cumhurbaşkanı'ndan gelmişti.

Boğazkesen Fetih Mescidi Defne Halman'ın iddia ettiği gibi yeni bir proje değil, mescidin geçmişi yaklaşık 600 yüzyıl öncesine uzanıyor... Fatih Sultan Mehmet İstanbul'un fethinden önce 1452'de Rumhelihisar'ını inşa ettirdi. Ve buradaki muhafızların ibadet edebilmeleri için Hisar'ın içine mescid yaptırdı. 18'inci yüzyılda zarar gören mescid yerinde 7 yıl öncesine kadar konserler veriliyordu, bugün ise Fetih Mescidi ihya edildi...


Fetih Mescidi'nin inşaasında yalnızca avize ve halıda güncel mimari yorum yapıldı. avizedeki desenlerle, halı ve mihrabdaki desenler bir örnek. Mescidin halısının rengi boğaza uyumlu olsun diye turkuvaz renginde tercih edildi ve halı Manisa'da özel olarak dokundu.

Fetih Mescidi'nin Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ibadete açılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rumeli Hisarı'ndaki mescidin inşaatı tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN