Geç açılacak geç kapanacak

İlk ders zilinin bayramdan sonra çalınmasına karar veren bakanlık, kayıp yaşanmaması için okulların kapanış tarihini de 1 hafta erteledi. Buna rağmen kalan üç günlük açık ise yoğunlaştırılmış programla giderilecek

Giriş Tarihi: 22.8.2015
Geç açılacak geç kapanacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların geç açılması nedeniyle eğitim öğretim faaliyetinin aksamaması için önlemler paketi hazırladı. Turizm sektöründeki daralma nedeniyle turizmcilerin ve velilerin Kurban Bayramı tatilini birleştirmek için yoğun talepleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı eğitim öğretim döneminin açılışını 28 Eylül Pazartesi gününe erteledi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, söz konusu ertelemenin yıl içerisindeki eğitim faaliyetlerini etkilememesi için önlem alınması talimatı verdi. Bakanlığın tüm birimleri bir haftalık ertelemenin simülasyonunu çıkartarak tedbirleri sıraladı. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, eğitim öğretim döneminin 14 Eylül 2015 olarak belilrlendiğini ancak öğretmenler, veliler başta olmak üzere eğitim camiası ve turizm sektör temsilcilerinin okulların açılışının Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun taleplerini gündeme alarak yeni bir çalışma yapıldığı belirtildi. Yapılan çalışmada, bakanlığa bağlı her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında eğitimin 28 Eylül 2015 tarihinde başlamasına karar verildiğine dikkat çekilerek bu kapsamda şu önlemlerin alındığı belirtildi:
Öğretmenler için 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacak olan seminer ve meslekî çalışmalar, öğretmenlerin talepleri doğrultusunda istedikleri il ve ilçe müdürlükleri tarafından koordine edilecek.
14 - 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluk, iş takviminde eğitim öğretim yılının sonuna eklendi, ders kesim tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirildi.
21-22 ve 23 Eylül 2015 tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacak.
Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecek.
Öğretmenlerin eğitim öğretim dönemi başlangıcında aldığı eğitim öğretime hazırlık ödeneğine ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ödenek bayram öncesi öğretmenlere yapılacak.

Üniversite adaylarına yerleşmede ek süre
Üniversitelere ek yerleştirme tercih süresinin 23 Ağustos 2015 tarihine uzatıldığı bildirildi. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, "2015-ÖSYS Ek Yerleştirme" tercih işlemleri yarına kadar uzatıldı. Üniversitelerin boş kontenjanlarına ek yerleştirme tercih başvurularının dün sona ereceği duyurulmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geç açılacak geç kapanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN