69 santim sopayla öldürmek için vurmadı

Giriş Tarihi: 25.8.2015 12:15
69 santim sopayla öldürmek için vurmadı

17 yıllık eşini öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Celal Eripek'e taksirle ölüme neden olma suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası veren mahkeme gerekçeli kararında sanığın eşineöldürücü nitelikte olmayacak şekilde vurduğunu, eşini öldürme kastıyla hareket etmediğini söyledi.

Bağcılar'da 2 Mayıs 2014 günü yaşanan olayda garsonluk yapan Celal Eripek(34)kalp ve kanser hastası olan üç çocuğunun annesi Remziye Eripek'ten(37) Kaymakamlık'tan aldığı yardım parasını istemesi üzerine aralarında tartışma çıktı. Savcılık iddianamesine göre eşini tekme ve tokatla darp eden Celal Eripek, kendisini durdurmaya çalışan kızı Zehra (16) ve oğlu Orhan Eripek'e (15) de vurdu. Celal Eripek balkonda bulunan 69 cm uzunluğunda ahşap sopa ile eşinin sırtına ve karnına vurdu. Aldığı darbeler sonucu kusmaya başlayan ve fenalaşan Remziye Eripek kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Celal Eripek savcılık ifadesinde kıyafetlerini ütülemek istemeyen eşiyle kavga ettiğini, sırtına ve suratına vurduğunu, tekme attığını, eşinin kendi kendisinin kafasını duvara vurduğunu söyledi. Eripek tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eripek hakkında eşini öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Adli Tıp Kurumu raporunda ölümle olay arasında illiyet bağı bulunduğunu belirtti.

Yargılamayı yapan Bakırköy 13'ncü Ağır Ceza Mahkemesi Haziran ayındaki karar duruşmasında, Celal Eripek'i taksirle ölüme neden olma suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle de cezanın 3 yıl 4 ay hapis cezasına indirilmesine karar verdi. Yaklaşık 1 yıldır hapis yatan Eripek'in tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alan mahkeme sanığı tahliye etti.

Mahkeme hazırladığı gerekçeli kararında sanığın kasten yaralama mı yoksa kasten öldürme suçunu mu işlediğinin belirlenmesi gerektiğini, failin iç dünyasını ilgilendiren kastının belirlenmesi bakımından dış dünyaya yansıyan davranışlarından hareketle sonuca varmak gerektiğini belirtti. Sanığın olay öncesi, sırası ve sonrasındaki davranışlarının kastının belirlenmesinde ölçü olarak alınması gerektiğini söyleyen mahkeme, Celal Eripek'in eşi Remziye Eripek'e öldürücü nitelikte olmayacak şekilde vurduğunu, kullandığı aracı, darbe sayısını, hedef aldığı bölgeleri gözönüne alarak öldürme kastıyla hareket etmediğini, eylemin kasten yaralama suçunu oluşturduğu sonucuna varıldığını anlattı. Mahkeme, meydana gelen yaralanmanın hafif nitelikte olduğu ancak Remziye Eripek'İn kronik kalp damar hastalığı bulunduğunu, yaptıkları tartışma ve darp olayının efor ve stresini tetiklediğini ve ölüm olayının bu şekilde meydana geldiğini açıkladı. Mahkeme, sanık savunması, ve çocuklarının beyanlarında maktülde bulunan kronik kalp damar hastalığının sanık tarafından bilinmediğini buna göre de kasten yaralamak suretiyle ölümüne sebebiyet vermek suçunu oluşturduğu, meydana gelen tehlike ve zararın büyüklüğüne ve suçun işleniş şekline göre cezanın alt sınırdan uzaklaşmak suretiyle tayin edilmesi gerektiği vicdani kanaatine varıldığını belirtti. Bu nedenle sanığa 'taksirle ölüme veya yaralanmaya neden olma' suçundan 4 yıl hapis, iyi halden de 3 yıl 4 ay hapse çarptırdığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
69 santim sopayla öldürmek için vurmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN