Eşini öldüren kadın savcılıktan serbest

Dayakçı eşini öldüren Damla Kutulu savcılıktan serbest bırakıldı. Hukukçular zanlının mahkemeye sevk edilmemesiyle ilgili farklı değerlendirmeler yaptı

Giriş Tarihi: 25.8.2015
Eşini öldüren kadın savcılıktan serbest
Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, kendisini öldüresiye döven pazarcı eşi Fikret Kutulu'yu (32), uyuduktan sonra başına defalarca piknik tüpüyle vurup, ardından bıçaklayarak öldüren Damla Kutulu (29), önceki gece çıkarıldığı adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Genç kadının, kendi yetkisini kullanan Nöbetçi Savcı tarafından hastaneden aldığı ağır darp raporu ile ağır tahrik unsurları göz önüne alınarak ve kendisiyle birlikte çocuklarını koruduğu düşünülerek mahkemeye sevk edilmeden serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Damla Kutulu'nun da ifadesinde sürekli olarak şiddet gördüğünü, olay gecesi ise eşinin kendisini kaybederek eline ne geçtiyse onunla kendisine vurup hastanelik oluncaya kadar dövdüğünü, yaşadığı şiddet ve duyduğu acıyla kendisini kaybedince de eşini öldürdüğünü anlattığı öğrenildi. Şimdilik yakınlarına sığınan ve koruma altına alınan iki kızı ile birlikte rehabilitasyon merkezinde tedaviye alınacak olan genç kadının serbest bırakılması hukukçuları böldü.

'ENDER AMA DOĞRU KARAR'
Kocaeli'nin önde gelen ceza uzmanı avukatlarından Nazmi Küçükosmanoğlu, "Bu tür olaylarda TCK'nin 25 ve 27'nci maddeleri uygulanır. Bu hükümlere göre; eğer bir olayda kişiye yönelik bir saldırı var ise ve bu saldırı o anlık bitse bile devam etme ihtimali sürüyorsa, kişinin canını kurtarmak için yaptığı her şey meşru müdafaaya girer. Kendimizi böyle bir durumda o anı yaşayan kişinin yerine koyalım. Burada hem mağdur hem de sanık olan kadın, öldürülmemek için savunmaya geçmiştir. Kanunda tutuklanma ve serbest kalma gerekçeleri bellidir. Karar bu gerekçelere göre verilmiştir. Bana göre ender verilen ama doğru bir karardır" dedi.

'TUTUKLANMASI GEREKİR'
Avukat Hüseyin Acurman ise konuyla ilgili şu yorumu yaptı: "Bu tip olaylarda kişinin kendini koruması için saldırının devam ediyor ya da devam edecek olması lazım. Ancak yazılanlara göre olay eşi uyurken gelişiyor. Bu esnada polisi ya da bir başkasını arayarak yardım isteyebilir, şikayette bulunabilirdi. Bunları yapmadan kocasını öldürmesi tutuklanmayı gerektirir" dedi. Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe'de "Kadın, eşi uyuduktan sonra öldürdüyse tutuklanması gerekirdi. Çünkü ilk olay yaşanıp darp edildikten sonra polisi arayabilir, şikayet edebilir veya yardım isteyebilirdi. Olayın meşru müdafaa olup olmadığı mahkeme safhasında toplanan delillerle belirlenir. Ancak kararı doğru veya yanlış olarak yorumlayamayız. Çünkü kararı veren savcı ya da hakimin neye istinaden bu kararı verdiğini, yani dosyadaki gerekçeli kararın ne olduğunu bilmiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşini öldüren kadın savcılıktan serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN