Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş enerjili ilk aile arabası

Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile arabası yola çıkmaya hazır. Kilometrede 1 kuruşluk enerji harcayan ve İTÜ'de üretilen "Aruna" 5 liralık maliyetle 500 kilometre yol yapacak

Giriş Tarihi: 25.8.2015
Güneş enerjili ilk aile arabası
İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi'nin tasarlayıp ürettiği, Türkiye'nin güneş enerjisi ile çalışan ilk aile arabası "Aruna" görücüye çıktı. Aruna'nın sponsorları, İTÜ'de bir araya geldi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ev sahipliğinde gerçekleşen davete Vali Yardımcısı Engin Durmaz, ana sponsorlardan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Genel Sekreteri Fatih İşbecer ve diğer sponsor temsilcileri katıldı. Rektör Karaca, "İTÜ öğrencilerinin elinden çıkan Aruna ile karşınızda olmaktan mutluyum. Üniversitemiz de "Yeşil Kampus" anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsana ve doğaya saygı duyan bu anlayışı bilimsel altyapımız, teknolojik olanaklarımız ve güçlü akademik kadromuz ile sürdürüyoruz ve ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Yeşil enerji üzerine çalışan başka takımlarımız ve projelerimiz de var. Bu projelerle de sponsorlarımızın desteği ile yeni başarılar kazanacağımıza inanıyorum" dedi. Davete katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, "Bir İTÜ'lü olmanın gururunu yaşıyorum. Bizler elimizden geldiğince genç arkadaşlarımıza destek olacağız" dedi.

'EN FAZLA KUPA BİZDE'
Aruna'yı hayata geçiren ekibi temsilen konuşan Burak Oklar ise şunları söyledi: "Geleceğin alternatif enerjisi ile çalışan araçlar üretmek, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayatta uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla bundan 11 yıl önce ilk arabamızı ürettik. En çok kupaya sahip güneş arabası ekibi olarak ilk hedefimiz, önümüzdeki günlerde çıkacağımız Türkiye turunu başarıyla tamamlamak." Konuşmaların ardından, Aruna davetlilerin huzuruna çıktı. Üniversite öğrencilerinden oluşan ve 11 yılda yaptığı 7 arabayla 19 kupa kazanan İTÜ Güneş Arabası Ekibi'nin, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayatta uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla tasarladığı "Aruna" kilometrede 1 kuruşluk enerji harcıyor. Ortalama 70 kilometre hız yapan Aruna, 5 liraya 500 kilometre yol gidebilecek. İTÜ'nün çeşitli fakültelerinde okuyan 25 kişilik ekip, ilk aile arabası Aruna ile birlikte önce Türkiye turuna çıkacak, ardından ekim ayında gerçekleşecek "World Solar Challenge" yarışmasına katılmak üzere Avustralya'ya gidecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş enerjili ilk aile arabası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN