Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gizem 'Hadi gelin' dedi ama...

Sel sularından kaçarken bindikleri itfaiye aracından düşen oğulları Taha'yı arayan Su ailesi, 4 kişinin hayatını kurtaran ancak annesini kaybeden Gizem. İşte 'in selzedeleri ve trajik hikâyeleri...

Gizem 'Hadi gelin' dedi ama...
'i vuran ve 8 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden geriye yürek yakan hikayeler kaldı. Orta Mahallesi'nde çöken üç katlı evde sele yakalanan Altan Kara (60), eşi Hacer Kara (56) ve kızı Funda Toksoy (41) hayatını kaybetti. Funda Toksoy'un kızı Gizem, 4 yıl önce de heyelan felaketi yaşadığı için yağmurun şiddetini arttırdığını görünce evde bulunan 8 kişiden 4'ünü dışarı çıkardı. Evde kalan annesi Funda, teyzesi Şenay ile anneannesi Hacer ve dedesi Altan Kara da dışarı çıktı ancak onlar evi kurtarmak için kendi çabaları ile kanal açmaya çalışıyordu. Gizem, onlara "Hadi gelin" diye bağırdı. Annesi Funda Toksoy, "Tamam geliyoruz" dediği anda heyelan geldi ve evi yerle bir etti. Gizem'in teyzesi Şenay Kara çevredekiler tarafından kurtarıldı. Ancak toprak altında kalan annesi, anneannesi ve dedesi öldü.

"YAĞMURDAN HEP KORKUYORDU"
Eşini kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Kenan Toksoy, "4 yıl önce evimize yakın bir noktada heyelan olmuştu. Gizem o günden bu yana her şiddetli yağmurda korkardı. Kızım çok bağırdı ama o anda her şey simsiyah oldu" dedi. Hopa'da ise sel suları gelince oturdukları evde paniğe kapılan Ayla Su, 4 yaşındaki oğlu Taha ve 8 yaşındaki kızı Ümmügül'ü alıp, o sırada oradan geçen itfaiye aracına bindiler. Ancak itfaiye aracı kapağı açık olan menfeze düştü. Anne ve kızı kurtulurken, küçük Taha ise sel sularında kayboldu. Elinde oğlunun emziği ile gözyaşı döken Baba Erkan Su, kayıp oğlundan haber bekliyor.

İKİ KIZ KARDEŞ DAHA KAYIP
Artvin'in Hopa ilçesindeki sel felaketinde ölenlerin sayısı 8'e yükselirken, dün 4 yaşındaki Taha Su ile birlikte Meltem Kakışi ve Mücella Kakışi isimli iki kardeşin de kayıp olduğu açıklandı. Kurtarma ekipleri dün kayıp olan Nermin Demirci'nin cesedine ulaştı. Öte yandan bölgeye giden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 12 saatte metrekareye 252 kilogram yağış düştüğünü belirterek, "500 yılda bir vuku bulacak bir yağışın vuku bulduğu arkadaşlarımızca tespit edildi. 4 aylık yağış 6 saatte yağdı. Bütün ekiplerimizle buradayız. Yaraları saracağız.Acil olarak Başbakanlık tarafından 10 milyon lira gönderildi. İhtiyaç oldukça gönderilecek. Bölgedeki iş makineleri ve tüm araç gereçleri bu tarafa sevk ettik"dedi. Bölgede 46 Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) başta olmak üzere AKUT ve diğer kamu, kurum ve kuruluşlarından toplam 372 personelin arama kurtarma çalışmalarında görev yaptığı belirtildi. Öte yandan dün Van'ın Saray ilçesinden dağlık alanda üzerine yıldırım düşen 13 yaşındaki Talip Çalışkan'ın ölüm haberi geldi.

MUCİZE KURTULUŞ

Borçka'da ise heyelanın vurduğu bir evde 7 kişilik aile son anda kurtuldu. Evin içerisine giren toprağın sürükleyip dışarıya attığı kuzenler 11 yaşındaki Zeynep Yağmur Türkoğlu ve Deniz Hilal Türkoğlu, "Şimşek çarptı sandık, birden toprak kaydı ve evin içerisine girdi. Buzdolabıyla beraber dışarıya sürüklendik. O anda evde 7 kişiydik. Hepimiz sağ kurtulduk"dediler.

ÖLÜ SAYISI 8'E YÜKSELDİ
Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi. Hacer Kara (56), Altan Kara (60), Funda Toksoy (41), Sabri Acıbadem (41), Nermin Demirci (59), Emniyet Gedik (55), Ünsal Gedik (41), Erdal Eren Gedik (17) hayatını kaybetti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gizem 'Hadi gelin' dedi ama...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN