Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dördüncü kez en büyük göç akını

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Dördüncü kez en büyük göç akını

Suriye'deki iç savaş, son 170 yılda 4'üncü kez büyük göç krizini başlattı. Dünya genelinde 4 milyonu Suriyeli olan toplam 7 milyon kişi savaş ve açlıktan kaçıp umudu başka ülkelerde bulmak için yollara düştü

Suriye'de 220 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği iç savaş, tarihin en büyük göç krizlerinden birini tetikledi. İstatistiklere göre; 4 milyon Suriyeli, vatanını terketmek zorunda kaldı, 7 milyon kişi de ülke içinde yer değiştirdi. Göçmenlerin önemli bir kısmı Türkiye, Lübnan, Irak, Ürdün ve Mısır gibi ülkelere kaçarken, bir kısmı da Avrupa ülkelerine doğru umut yolculuğuna çıktı. Yüz binlerce kişi, Ege üzerinden Yunanistan'a, Akdeniz üzerinden İtalya'ya ulaştı. Kara yoluyla AB sınırlarına girmeye çalışanlar ise Makedonya ve Sırbistan üzerinden Macaristan'a ulaşmayı hedefliyor. AB Sınır Kontrol Ajansı (Frontex), sadece temmuz ayında AB kapısına gelen göçmenlerin sayısının 107 bin 500'ü bulduğunu belirten bir rapor yayımladı. Son istatistiklere göre, sadece ağustos ayının ikinci haftasında 21 bin göçmen Yunan adalarına ulaştı. Bunların yüzde 82'si Suriyeli, yüzde 14'ü Afgan, yüzde 3'ü Iraklı. Birleşmiş Milletler'in (BM) rakamlarına göre de sene başından beri Yunanistan'a ulaşan göçmen sayısı 160 bini aştı. Bu yıl, çoğunluğu Libya'dan yola çıkan göçmenlerden 280 bini İtalya'ya ulaştı. 2014'te, bu sayı 240 bindi. Her hafta binlerce göçmen güvenliksiz gemilere
binerek Libya'dan denize açılıyor. İtalyan sahil güvenlik ekipleri ve AB kurumları, bu göçmenleri kurtarmak için sürekli devriye geziyor. Uluslararası Göç Örgütü'nün raporlarına göre, bu yılın ilk 8 ayında 2 bin 300 kişi boğularak ya da ezilerek hayatını kaybetti.

GİRİŞ KAPISI MACARİSTAN

2012'de sadece 2 bin kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu Macaristan'a bu yılın ilk 8 ayında 110 bin sığınma başvurusu geldi. Yıl sonuna kadar bu sayının 300 bini bulması bekleniyor. Macar hükümeti mülteci akınını kontrol altına almak için yüksekliği 4 metreyi bulan sınır duvarı inşa etmeye başladı. Macar yetkililer günde 2 bin göçmenin ülkeye giriş yaptığını söylüyor. Mülteciler, serbest seyahat bölgesi olan Macaristan'dan, Almanya ve İsveç gibi ülkelere geçiyor.Alman yetkililer 2015 boyunca 800 bin sığınma başvurusu beklediklerini açıkladı. Bu sayı, AB'nin geri kalanının tamamından daha yüksek. AB ülkeleri mültecilerin, nasıl bölüştürüleceği konusunda bir strateji belirlemeye çalışıyor.

YAKIN TARİHİN BÜYÜK MÜLTECİ AKINLARI

Büyük Kıtlık : İrlanda Patates Kıtlığı ismiyle de anılan kıtlık süresince 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği, 1845-55 arasında 2 milyon kişinin ülkeyi terk ettiği tahmin ediliyor. Bu tarihlerde sadece ABD'ye 215 bin İrlandalı göç etti.
Vietnam : Vietnam Savaşı'nın sona ermesiyle 1975-85 rasında 900 bin kişi ülkeden kaçtı, bunların 143 bini ABD'de yeni bir hayat bir kurdu.
Yugoslavya 'nın dağılışı : 1991'de Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan ve Slovenya'dan kaçan en az 200 bin kişi, Avrupa ülkelerine yerleşti. Dağılış süreci boyunca 4.6 milyon kişinin evlerinden olduğu, bunlardan 700 bininin Batı Avrupa'ya yerleştiği belirtiliyor.

FİLM GİBİ KURTARMA

İzmir'in Menderes ilçesi açıklarında içinde göçmenlerin olduğu botu Sahil Güvenlik uçağı tespit etti. Uçaktan göçmenlere atılan can salına 3'ü çocuk 4 göçmen bindirilerek kurtarıldı. İki Sahil Güvenlik botu ise geri kalan 9'u çocuk, 10'u kadın 44 Suriye uyruklu göçmeni kurtardı.

9 AYDA 38 BİN KAÇAK YAKALANDI

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin, göçmenlerin geçiş güzergahlarının başında gelen Ege Denizi'nde yılbaşından bu yana kurtardığı yasa dışı göçmen sayısı, geçen yılın tamamına göre 3 kat arttı. Sahil Güvenlik ekipleri, yılbaşından 24 Ağustos'a kadar Ege Denizi'nde 37 bin 997 kaçağı kurtardı. Geçen yılın tamamında bu rakam 12 bin 884'tü. 2013'te 8 bin 47, 2012'de 2 bin 531, 2011'de ise 546 küçük kurtarıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dördüncü kez en büyük göç akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN