Devlet, 'yoga’ya sahip çıktı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yoga’yı Herkes İçin Spor Federasyonu kapsamı altına aldı.

Giriş Tarihi: 31.8.2015 12:05
Devlet, 'yoga’ya sahip çıktı

Devlet yoga'yı kanatları altına aldı. Yoga artık, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki Herkes İçin Spor Federasyonu bünyesinde yer alacak.

Geçtiğimiz yıllarda kendilerine 'Üstad', "Guru' gibi isimler vererek yoga merkezi adı altında tarikatlar kurulması ve binlerce insanın bu merkezlerde dolandırılmaları üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı yoga'ya sahip çıktı. Yogayı bir spor olarak kabul eden Bakanlık, Herkes İçin Spor Federasyonu bünyesine yogayı da dahil etti. Yoga merkezleri ile ilgili resmi gazetede yönetmelik yayınlandı. Buna göre yoga merkezlerinin tamamı bakanlık tarafından akreditasyon almak zorunda olacak ve yönetmelikte belirlenen kurallara göre hizmet verecek.. Ayrıca yoga hocaları da bakanlıktan yoga antrenörlük belgesi almaları gerekecek. Antrenörlük belgesi olmayanlar yoga dersi veremeyecek ve yoga merkezi açamayacak.

"YOGA YAPANLAR KULLANILMASIN İSTEDİK"

Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Erdal Zorba, "Yoga artık devletin kanatları altında. Yoga yapan insanların tarikatlar, gurular tarafından kullanılmasının ve kandırılmasının önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Amacımız 3'den 93'e herkes için spor yapılmasını sağlamak" dedi. Yoga'nın başta Amerika ve Kore'de olduğu gibi tüm dünyada farklı amaçlar ve hedeflerle kullanıldığını, Türkiye'de de yoganın yayılmaya başlamasıyla birlikte buna yönelik faaliyetlerin gündeme geldiğini hatırlatan Prof. Zorba, "Biz yoga yapan insanların kullanılmasını kandırılmasını önlemeyi amaçlıyoruz. Yoga doğru ellerde yapılırsa ancak anlam kazanabilir. Toplumun temel sağlığı, toplumun şiddetten uzaklaşması ruh sağlının iyileşmesine de katkı sağlayacağını bekliyoruz" dedi.

ALATAŞ: "YOGA HOCASININ ALAMETİ YOK"

Yoga merkezlerine akreditasyon ve yoga hocalarına sertifika programının bir sürücü ehliyeti gibi olduğunu belirterek, "Arabayı sürmeyi bilen insanlar nasıl ki devletten ehliyet almadan trafiğe çıkamıyorsa Herkes İçin Spor Federasyonu'ndan sertifikası olmayan da yoga merkezi açamayacak ya da yoga dersi veremeyecek" dedi.

"YOGA DİN DEĞİL SPORDUR"

Herkes İçin Spor Federasyonu Yoga Sorumlusu Özlem Alataş ise, yoganın insanların bedenine ve ruhuna iyi geldiğini ancak bu yoga hocasının bir alameti ya da mucizesi olmadığına dikkat çekerek, federasyon sayesinde yoganın standartlarının da belirleneceğini söyledi. Alataş, yoganın bir din olmadığının altını çizerek, yoganın bedene ve ruha iyi gelen bir spor olduğunun altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet, 'yoga’ya sahip çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN