İlk vapurdan Marmaray'a 200 yıllık ulaşım serüveni

Giriş Tarihi: 31.8.2015
İlk vapurdan Marmaray'a 200 yıllık ulaşım serüveni

1820'lerden bu güne kentin ulaşım serüveni "İstanbul'un 100 Ulaşım Aracı" adıyla kitaplaştı. Kitapta ilk troleybüs 'Tosun' da var, 'Marmaray' da...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., 1820'lerden günümüze, şehir içi ulaşımında hizmet veren ve İstanbul'la özdeşleşen 100 ulaşım aracını tanıtan bir kitap yayımladı. İstanbul'un 100'leri Serisi'nin 74. kitabı olan "İstanbul'un 100 Ulaşım Aracı" isimli kitap, Boğaziçi'nde hizmet vermeye başlayan ilk vapurdan Marmaray'a dek uzanan geniş yelpazede, İstanbul'un ulaşım serüvenini gözler önüne seriyor. Araştırmacıyazar Akın Kurtoğlu ve Mustafa Noyan tarafından yayıma hazırlanan kitapta, kentle özdeşleşen vapurlar, otobüsler, trenler, feribotlar, tramvaylar, dolmuşlar, minibüsler, metrolar, deniz otobüsleri, füniküler ve deniz motorları gibi birbirinden farklı ulaşım araçları kronolojik bir sıra takip edilerek tanıtılıyor.

İLK OTOBÜS İLK TROLEYBÜS
Kitapta, ulaşım araçları kendi içinde sınıflandırılarak kullanıldığı döneme göre öne çıkan nostaljik ulaşım araçları özel olarak anlatılıyor. İstanbul'un ilk ve tek troleybüsü "Tosun", dünyanın ilk arabalı vapurları olan "Suhulet", "Sahilbent" ve "Karamürsel", İETT'nin ilk dört otobüsü ve 1958 yılında sergi nedeniyle Maçka'da üç sezonluk kurulan ve çoğu kimse tarafından bilinmeyen ilk teleferik bunlar arasında yer alıyor. İstanbul'un ulaşım tarihine damgasını vuran araçlara ait nostaljik karelerin de yer aldığı kitapta, vatandaşların yaşadıkları şehrin özelliği ve güzelliğini hissetmeleri amaçlanıyor.

NOSTALJİK OTOBÜSLER BAYRAM GEZİSİNDE
İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri'nin (İETT) yıllar sonra yeniden aslına uygun olarak imal ettiği nostaljik otobüsler 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla şehir turu yaptı. Topkapı Garajı'ndan yola çıkan 5 nostaljik otobüsün yolculuğu Kabataş'a kadar sürdü. Yol boyunca vatandaşlar nostaljik otobüslere büyük ilgi gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk vapurdan Marmaray'a 200 yıllık ulaşım serüveni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN