Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Konferans bahanesiyle ameliyatı geciktirdiler'

Giriş Tarihi: 31.8.2015
'Konferans bahanesiyle ameliyatı geciktirdiler'

Ailesinin iddiası: Ömer Çakmak akciğer kanserine acil müdahale için alındığı hastanede doktorlar konferansa gidince 'Donanımımız yok' denilerek başka hastaneye sevk edilince ölümden döndü

İstanbul Fatih'te akciğer kanseri tedavisi gören 60 yaşındaki Ömer Çakmak, 8 ay önce Küçükçekmece'deki Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ameliyat için yatırıldı. Ancak 2 hafta sonra "burası yetersiz" denilerek başka bir hastaneye sevk edildi. Bu sürede Çakmak'ın boğazında açılan delik iltihap kaptı. Hayati tehlikesi bulunan Çakmak, yatırıldığı özel hastanede sağlığına kavuştu. Ancak aile ilk götürdükleri devlet hastanesinde Çakmak'ın boğazının iltihap kapmasına yol açan doktorlardan şikayetçi oldu. Doktorların Çakmak'ı ameliyat etmek yerine tıp konferansına gittiği, hastayı 1 hafta oyaladıktan sonra da aileye sevk tavsiyesinde bulunduğu öne sürüldü.

KANSERLİ DOKU BÜYÜDÜ
İddiaya aşırı zorlama nedeniyle Çakmak'ın tahriş olan gırtlağında iltihaplanma, ciğerlerinde de spazm oluştu. Bu yüzden, akciğerdeki kanserli dokuların alınması operasyonu başlamadan bitti. Çakmak, yoğun bakımda müşahede altında tutulurken, ameliyat ise bir türlü gerçekleşmedi. Ciğerlerindeki 7 santimetre olan kanserli doku 9 santimetreye ulaşan Çakmak "bizde bunun için yeterli donanım yok" diyen doktorların tavsiyesi üzerine özel bir hastaneye sevk edildi. Çakmak ailesi ise hastalarına "yanlış tedavi uygulandığı" ve başta ameliyat yapmak yerine tıp konferansına gitmeyi tercih eden doktor Murat A. olmak üzere "doktorların görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ancak, savcılık takipsizlik kararı verdi. Oğul Cihan Çakmak, takipsizlik kararına itiraz ederek hukuk mücadelesini sürdürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Konferans bahanesiyle ameliyatı geciktirdiler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN