Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk seferden mutlu döndüler

Giriş Tarihi: 2.9.2015
İlk seferden mutlu döndüler

15 Nisan'da başlayan av yasağı dün saat 00.00'da sona erdi. Haftalardır hazırlık yapan balıkçılar denize açılıp "Vira bismillah" diyerek ilk ağlarını attı

Av yasağı bitti. Balıkçılar denize açılarak "Vira Bismillah" dedi. Aylarca yaptıkları hazırlıkları tamamlayan balıkçılar, Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz'de denize açılarak, bereketli bir av sezonu beklentisiyle ilk ağlarını attı. İstanbul başta olmak İzmir, Samsun, Yalova, Ordu ve Tekirdağ'da sabaha kadar tekneler denizde kaldı. Ağlara takılan balıklar balıkçıların yüzünü güldürdü. Vatandaşlar taze ve ucuz balık yeme şansı yakalayacak.

BALIK BOL OLACAK

15 Nisan'da başlayan av yasağının kalkmasının ardından farklı noktalarda kayıtlı binlerce balıkçı ilk av için ağlarını attı. İstanbul'da atılan ilk ağlara sardalye, çinekop ve palamut takıldı. İstanbul'daki balıkçılar, bu yıl palamut ve hamsiden umutlu olduğunu söyledi. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, balık av sezonunun açılışını Sarıyer Kireçburnu'nda düzenlediği etkinlikle kutladı. Balıkçılar av sezonunu horonlarla karşıladı. Yeni av sezonunun bereketli olacağını ifade eden Birlik Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, "Görünen şu ki iyi balık olacak. Vatandaşlarımız bol bol balık yiyecek" dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Hamit Aygül ise İstanbul'un Türkiye toplam balık üretiminin yüzde 40'ını karşıladığını belirterek, balıkçıları kural dışı avlanmamaları konusunda uyardı. İzmir Körfezi'ne açılan 50'ye yakın gırgır teknesi, sezonun ilk ağlarını suya bıraktı, Yaşar Reis teknesi sezonun ilk gününde limana 10 ton balıkla döndü. Geçen yıl sert kış koşulları nedeniyle iyi bir sezon geçiremeyen Egeli balıkçılar, bu yıl özellikle hamsi ve sardalyenin bol olmasını bekliyor.

HAVAİ FİŞEKLİ AÇILIŞ
Tekirdağ'da ise büyükşehir belediyesince 2015-2016 sezonunun açılışı dolayısıyla balıkçı barınağında tören düzenlendi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ'da balıkçılıkla geçinen bin 200 ailenin bulunduğunu belirterek, balıkçılara bereketli bir sezon dileğinde bulundu. Balıkçı Ali Osman Akkul, sezonun ilk günü olduğu için fiyatların biraz yüksek olduğunu belirtti.

ORDULULAR MEMNUN
Ordu'da Gülyalı, Kumbaşı, Kışlaönü, Kacalı, Mersinköyü, Medreseönü, Yalıköy, Bolaman, Fatsa ve Ünye balıkçı barınaklarından hareket eden gırgır tekneleri av yasağının sona ermesiyle birlikte denize ağlarını bıraktı. Gece saat 02.00 civarlarında "Vira Bismillah" diyerek ağlarını toplayan balıkçılar en çok istavrit avladı. Ağlardan 80 kasa istavrit, 10 kasa palamut ve 5 kasa barbun çıktı. Deniz suyu sıcaklığının 23 derece olmasına rağmen çıkan balıklar balıkçıları oldukça mutlu etti.

SULAR SOĞUYUP AY IŞIĞI GİDİNCE...
Yalova Çınarcık, Esenköy, Kapaklı, Armutlu ve Fıstıklı'da gırgır tekneleri ve küçük teknelerle gece açılarak ağlarını denize bırakan balıkçıların ağlarına en çok hamsi ve istavrit takıldı. Yalova Balıkçılar Kooperatifi yetkililerinden Ruhsati Karataş "Her kayıkta tahminen 80 ile 90 kasa balık çıktı. Suların soğuması ve ay ışığının kaybolmasıyla balıkta bereketin artmasını bekliyoruz" diye konuştu.

SAMSUN UMDUĞUNU BULAMADI
Samsun'un 19 Mayıs ilçesine bağlı Dereköy Limanı'ndan denize açılan balıkçılar, yaklaşık 6 saat denizde kaldı. Denize attıkları ağları toplayan balıkçılar, ilk günden umduklarını bulamadı. Bazı tekneler kıyıya az balıkla dönerken, bazıları boş dönmek durumunda kaldı. İlk gün istavrit avladıklarını belirten balıkçılar ancak birkaç gün içinde mezgit, palamut, hatta hamsi avlanabileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk seferden mutlu döndüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN