Kalbi kirli kandan 21'inde kurtuldu

Giriş Tarihi: 2.9.2015
Kalbi kirli kandan 21'inde kurtuldu

İlknur Aşkın'ın, kalbine temiz kan taşıması gereken damarı, kirli kan taşıyordu... Kalbi delik olduğu için 3 kez anjiyo yapılan fakat hastalığı fark edilmeyen genç kız, 21 yaşında ameliyata alınıp sağlığına kavuştu

Kocaeli Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki İlknur Aşkın'ın kalbi doğuştan delikti. Çocukluğundan beri kalbindeki ağrı ve sıkışma şikâyetlerinden dolayı hiçbir sportif aktiviteye katılamıyordu. Kalbi en ufak bir zorlanmada sıkışıyordu. Düzenli olarak kontrole giden İlknur Aşkın'ın tüm bu şikâyetlerinin kaynağı kalbindeki delik olarak görülüyordu. Bir yıldır kalbindeki ağrıların artmasıyla birlikte doktora giden Aşkın'a kalbindeki delikte büyüme olduğu, bu nedenle tomografi çektirmesi gerektiği, tomografi sonucu ameliyat edilip edilmeyeceğine karar verileceği söylendi. Ancak doktorlar çekilen tomografi sonucunda hiç fark edilmeyen bir sorunla karşılaştı. Kalbe temiz kan taşıması gereken damar, aort yerine akciğerden çıkıyordu. Bu da kalbe temiz kan değil kirli kan gitmesine sebep oluyordu ve İlknur'un kalbi gerektiği gibi beslenemiyordu. Arcapa hastalığından şüphelenildi.

'YAŞAMASI MUCİZE'
Kolan Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ergun Demirsoy'a yönlendirilen İlknur'a anjiyo yapıldı ve arcapa hastalığının kesin teşhisi kondu. Prof. Dr. Ergun Demirsoy, 21 yıldır kalbi kirli kanla beslenen İlknur'un şimdiye kadar yaşamasının mucize olduğunu, bu tip hastaların genellikle ani ölümlerle hayata veda ettiğini, ileri yaşlara ulaşanların oldukça nadir olduğunu söyledi. Hastalığın teşhisinin bu kadar geç olmasını büyük bir ihmal olarak gören İlknur Aşkın, bir hayli tedirgin olmuştu. Ancak doktorların verdiği güven sayesinde ameliyatını oldu. Kalbine kirli kan taşıyan damar akciğerden kesilip aort damarına dikildi. Ayrıca kalbindeki delik kalp zarından alınan bir parçayla kapatıldı. 21 yıl sonra da olsa, kalp sağlığına kavuşan İlknur'un tek hayali; kalp ağrıları olmadan, özgürce gezip dolaşabilmek.

30'UNA GELMEDEN ÖLÜYORLAR

Prof. Dr. Ergun Demirsoy, arcapa hastalığının 300 bin doğumda görülen bir hastalık olduğunu, teşhisinin de bir hayli zor olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Kalbe giden koroner damarlardan bazıları aorttan çıkması gerekirken akciğerden çıkıyor. Bu nedenle kalbe kirli kan pompalanıyor. Kalp yeteri kadar beslenemeyince yapısında bazı bozulmalar meydana geliyor. Arcapa hastalarının büyük bir kısmı doğum anında ölüyor. İleri yaşa ulaşanlar ise 30 yaşına gelmeden aniden ölüyorlar. Gençlerde ani ölümlerin sebeplerinden biri de bu olabilir."

Yağmur DEMİRCAN / SAĞLIK SERVİSİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalbi kirli kandan 21'inde kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN