Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kız öğrenciler TÜRGEV'le büyüyor

Giriş Tarihi: 2.9.2015
Kız öğrenciler TÜRGEV'le büyüyor

Türkiye genelinde 42 yurt açan TÜRGEV güvenli bir barınma ortamının yanı sıra onlarca atölye ve etkinlik çalışmalarıyla da maddi imkânı kısıtlı kız öğrencilerin kişisel gelişimine de destek veriyor

TÜRGEV'in kucak açtığı binlerce kız öğrenciden biri Suriyeli genç Walaa Antaklı. Çok değil, bundan birkaç yıl öncesine kadar Suriye'de annesi, babası ve kardeşleriyle mutlu bir yaşam sürüyordu. Maden mühendisliği birinci sınıfta okurken savaş başladı. Evleri yerle bir oldu. Ağabeyi öldürüldü. O dehşet dolu günden sonra ailesiyle Türkiye'ye kaçtı. Sadece yakınlarını değil, hayallerini de geride bıraktı. Hasta olduğu için çalışamayan babası, küçük kardeşleri ve yaşlı annesinin sorumluluğunu omuzlarında hisseden Walaa, İstanbul'da okumaya devam etmek istiyordu. Ancak barınacak yer bulamadı. Genç kızın "Hiç çarem kalmadı, karanlıkta kaldım" dediği bir zamanda imdadına TÜRGEV yetişti. Sağlanan destekle mimarlık bölümünü kazanan Walaa, "Hayalim ülkeme geri dönüp yerle bir edilen evleri, okulları, binaları yeniden yapmak" diyor. Walaa'nın "Bana hayallerimi gerçekleştirmek için çok şeyler veriyorlar. Güzel ve güvenli bir ortamda yaşıyorum. Benim için sadece bir yer değil, manevi bir destek" ifadeleriyle tanımladığı TÜRGEV, bugün 10 bine yakın öğrenciye gerçek bir aile sıcaklığıyla kucak açıyor. Geçen yıl 21 yurt 3 misafirhanesiyle kız öğrencilerin eğitimine destek veren Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), 2015-2016 eğitim öğretim döneminde daha da büyüyecek. Bu yıl 9 üniversite şehrinde 18 yurt daha açan TÜRGEV Artvin'den Edirne'ye kadar Türkiye'nin 81 ilinde kız öğrencilerin sadece barınma değil, kişisel gelişimlerine de katkıda bulunmayı hedefliyor. Bir yıl içinde yüzde 130 büyüme gösteren TÜRGEV'in Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, vakfın çalışmalarını ve gelecekteki hedeflerini SABAH'a anlattı.

Şu anda Türkiye genelinde kaç yurdunuz bulunuyor?
3 misafirhaneyle birlikte toplam 42. Yeni dönemde Gaziantep, Rize, Şırnak, Malatya, Bursa, Aydın-Nazilli, Kayseri, Samsun ve Diyarbakır illerinde birer tane olacak. İstanbul'da ki öğrenci nüfusun yoğun olmasından kaynaklı Avcılar, Beyoğlu, Güngören, Mecidiyeköy, Zeytinburnu, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Üsküdar'da da yeni yurtlar açtık.

TÜRGEV'in diğer vakıflardan farkını nasıl tanımlıyorsunuz?
Sorumluluk alanı net bir vakıfız. Kurulduğu 1996 yılından bu yana, kendini, yükseköğrenimdeki kızların yurt ihtiyacını karşılamaya, öğrenim hayatlarını kolaylaştırmaya adayan TÜRGEV, Türkiye'de bütün imkânlarını bu alana seferber edip, uzmanlaşmış hizmet veren tek vakıf.

Nasıl bir felsefeyle çalışıyorsunuz?
TÜRGEV'i anlamak, biraz da, kendini, kızı başka şehirde öğrenim gören anne baba yerine koymayı gerektirir. Vakfımız bu duyarlılıkla yurtlar açar, bu özenle hizmet verir, hizmetlerini bu amaçla yaygınlaştırmak ister. TÜRGEV, uzak şehirlerdeki evlatlara tıpkı anne babalar gibi kol kanat gerer.

YURTLARIMIZ KÜLTÜR YUVASI


Barınma dışında öğrencilere hangi hizmetleri veriyorsunuz?
TÜRGEV yurtları, kız öğrencilerine hayatı zenginleştirecek imkânların sunulduğu yurtlardır. Her TÜRGEV yurdu, etkinlikler, projeler, atölyelerle birer kültür ortamıdır. Örneğin, okuma saatlerimiz var. Bunu çok önemsiyoruz. Oda arkadaşlarının birbirlerine örnek olmasını sağlıyoruz. Arkadaşı kitap okuyan bir öğrenci onu örnek alarak mutlaka kendisi de okuma alışkanlığı kazanıyor.

Atölyelerinizden birkaç örnek verir misiniz?
Osmanlıca, işaret dili, İslami ilimler, Karşılaştırmalı Tarih, Sosyoloji, Ebru, Resim, Hat ve Ney gibi atölyelerimiz var. Ayrıca badminton, okçuluk, pilates ve aeorbik ile voleybol etkinlikleri de yapıyoruz.

Öğrenciler nasıl seçiliyor?
Üniversite tercihlerini yapan kız öğrencilerin başvurularını ön eleme için web sitesinden alıyoruz. Ardından mülakata davet ediyoruz. Mülakattan sonra kesin kayıt yapılıyor.

SIRADA VİYANA VAR

Yurtdışındaki çalışmalarınız nasıl gidiyor?
Yurtdışı çalışmalarımızı Ensar Vakfı ile birlikte yürütüyoruz. Amerika'da ikinci yılımıza giriyoruz. Londra'da güz döneminde öğrenci kabullerine başladık. Sırada Viyana var.

Viyana ilginç bir tercih. Oradan mı bir talep geldi?

Başörtü ve kat sayı sorunlarının olduğu dönemde Viyana'da lisans eğitimi yapmak daha cazipti. Orada STK'lar gerek dil, gerekse manevi yönden öğrencilerin Türkiye ile ilişkilendirilmesi anlamında bizden talepte de bulundular. Viyana'da yapacağımız çalışmalar bize böyle bir misyon da yüklenmiş oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kız öğrenciler TÜRGEV'le büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN