Turizmin kalbinde sopalı av

Giriş Tarihi: 2.9.2015
Turizmin kalbinde sopalı av

İstanbul Eminönü'nde sivil giyimli zabıta ekipleri, seyyar satıcıları sopalarla kovalıyor. Kaçanın sıkı bir dayaktan kurtulduğu kovalamaca, turistler tarafından korkulu bakışlarla izleniyor

İstanbul'un turizm merkezlerinden Eminönü, hemen her gün "sopalı" zabıta timleri ile seyyar satıcıların kovalamacasına sahne oluyor. Sivil giyimli zabıta ekipleri, aniden bir beyzbol sopası çantasından çıkardıkları sopalarla seyyar satıcıları dövüyor. Kaçanlar ise sıkı bir dayaktan kurtuluyor. Zabıtalarla seyyar satıcılar arasındaki meydan muharebesini andıran mücadeleyi turistler ise korku dolu bakışlarla izliyor.

MEYDAN MUHAREBESİ GİBİ

O olaylardan biri önceki gün yaşandı. Olan bitene tanık olup görüntüleyen SABAH muhabirinin de zabıtanın şiddetinden nasibini aldığı olay, saat 16.00 sıralarında Yeni Cami yanındaki meydanda yaşandı. Cami çevresinde su satan seyyar satıcılar bir anda ara sokaklara doğru kaçışmaya başladı. Çevredeki herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken, seyyar satıcıların peşlerinde ellerinde telsiz bulunan ve zabıta oldukları anlaşılan bir grup göründü. Sivil kıyafetli zabıtalar bir anda beyzbol sopası çantasından çıkardıkları 5-6 adet sopayla yakaladıkları seyyar satıcıları dövmeye başladı. Satıcılardan biri gözünün altına aldığı sopa darbesi ile kanlar içinde yere yığıldı. Diğerleri ise olanca gücüyle Hünkar Kasrı'nın bulunduğu tarafa doğru koşarak kaçtı. Zabıta ekipleri operasyon tamamlandıktan sonra ellerindeki sopaları tekrar çantaya yerleştirdi.

MUHABİRE DE ŞİDDET

Bu sırada olaya tanık olup cep telefonuyla görüntülemeye çalışan SABAH muhabiri de zabıtanın şiddetinden nasibini aldı. Yaklaşık 10 zabıta bir anda muhabirin etrafını sardı. Zabıtalardan biri "Sil o görüntüleri" diyerek cep telefonunu almaya çalışırken, bir diğeri ise muhabirin boğazını sıkarak yere yatırmaya çalıştı. Çıkan arbede üzerine olay yerine gelen iki polis memuru araya girerek muhabiri zabıtanın elinden kurtardı.

'HIRSIZLIK YAPMIYORUZ'
Çevredeki güvenlik kameralarına da yansıyan olay sonrası, yaralanan su satıcısı hastaneye kaldırıldı. Diğer su satıcıları ise "Hırsızlık yapmıyoruz. Su satıp ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz. Sürekli dayak yiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmin kalbinde sopalı av
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN