Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hemşire isyanı

Antalya'daki bir gece kulübünde, yarı çıplak kızların yer aldığı "hemşire" temalı partiyi fotoğraflarla belgeleyen hemşireler, "İtibarımız zedelendi" deyip şikâyette bulundu

Giriş Tarihi: 3.9.2015
Hemşire isyanı
Antalya'da bir gece kulübünün 14 Ağustos'ta müşterilerine özel olarak düzenlediği "Emergency Party" (Acil Parti) hemşirelerin tepkisini çekti. Gece kulübünün parti ile ilgili hazırladığı afişlerde hemşire kıyafeti giymiş, yarı çıplak bir kadın fotoğrafının yer aldığını gören Türk Hemşireler Derneği Antalya şube yönetimi, Antalya Sağlık Platformu, Tabipler Odası Başkanlığı, Sağlık Müdürlüğü partinin düzenlenmemesi için gece kulübünü uyardı. Ancak uyarılara aldırış etmeyen gece kulübü o partiyi düzenledi. Partinin düzenlendiği gece kulübüne gazeteciler alınmadı.

'KABUL EDİLEMEZ'
Gecede yaşananları belgelemek isteyen Türk Hemşireler Derneği Antalya Şubesi, cep telefonuyla fotoğraf çekmesi için erkek hemşireleri kulübe gönderdi. Dernek, yarı çıplak kızların yer aldığı ve uygunsuz davranışların sergilendiği partide çekilen fotoğraflarla BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) ve Sağlık Bakanlığı'na şikayette bulundu. Partiye katılanların sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları fotoğraflar ile yapılan aşağılayıcı yorumlar da kayıt altına alındı. İşin peşini bırakmayacaklarını belirten sağlık çalışanları, "Kadın olarak hemşireleri bir zevk ve arzu nesnesi olarak gösteren, bu anlamda cinsiyetçi bir tutumla hazırlanan afişte hemşirelik mesleğinin onuru, şeref ve saygınlığı ihlal edilmiştir. Bu afişin kullanılması aynı zamanda toplumda kadına yönelik cinsiyet ayrımının sürdürülmesine de katkı sunmaktadır. Partide hemşire kıyafeti ile keplerin kullanılması, internet ortamında yayımlanması bu mesleği ve milyonlarca çalışanı aşağılamadır. Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere gerekli girişimlerde bulunduk. Devamında hukuksal yollara başvuracağız" diyerek tepkilerini dile getirdi. Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Ülker de, hemşirelerin bir zevk ve arzu nesnesi olarak gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Burada halkın gözünde mesleğin itibarı yok edilmek istenmektedir. Milyonlarca çalışanın tepkisini çekmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hemşire isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN