Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğan'ın tetikçisi zıvanadan çıktı

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Doğan'ın tetikçisi zıvanadan çıktı

Suriyeli mülteciler için daha önce nefret dolu ifadeler kullanan Hürriyet yazarı Özkök, sınırı iyice aştı. Bu kez küçük Aylan'ın ölümünden Erdoğan'ı sorumlu tutunca hakkında soruşturma başlatıldı

Bodrum'daki mülteci faciasında cesedi sahile vuran küçük Aylan üzerine kaleme aldığı "Utan ey büyük adam" başlıklı köşe yazısında ajitasyon yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı minik Suriyelinin katili olmakla itham eden Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök hakkında soruşturma başlatıldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Aydın Doğan'ın tetikçisi Özkök'ün dünkü yazısını, TCK'nın 299'uncu maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu içerdiği gerekçesiyle soruşturma konusu yaptı. Avrupa'daki birçok sivil toplum ve medya kuruluşu ülkelerinin mültecilerle ilgili çalışmalara hız vermeleri konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışırken, Suriyeli mültecilere neredeyse tek başına ev sahipliği yapan Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı çalışmaları görmek istemeyen Ertuğrul Özkök, minik bedenler üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a öfke kusmaya devam ediyor. Çocuklar için sahte gözyaşı döken Özkök ve Doğan Grubu medya kuruluşlarının, buna karşın yakın zamana kadar Suriyeliler hakkında nefret suçu sayılabilecek yazılar kaleme aldığı dikkat çekiyor. Özkök de Suriyeliler hakkında yazdığı yazılarda "Almanya almıyor, biz niye alıyoruz?" diye soruyor.

BİZ DAHA MI ZENGİNİZ?

Ege sularında yaşamını yitiren mültecilerle ilgili kaleme aldığı o utanç yazısında Özkök şu cümleleri kuruyor: "Oy verecek arkadaş sakın unutma! Dünyanın en zengin ülkelerinden Almanya, üstelik kendi isteğiyle 50 yılda 3 milyon Türkiyeli nüfus aldı ve hala sorunlar yaşıyor. Senin ülken iki yılda iki milyona yakın göçmen aldı. Sorumlu kişi bunu miting meydanlarında söylemiyor. Sen sandıkta sor!"

VERGİLERLE BAKILIYOR
Mülteciler için sahte gözyaşları döken Özkök, 28 Haziran 2015 tarihli yazısında ise Türkiye'nin Ege denizinde boğulan mazlum sığınmacılara harcadığı paranın hesabını soruyor ve ekliyor: "Ülkemizde 2 milyon Suriyeli var. Vergilerimizle onları barındırıyoruz. Ülkemizin adı teröriste çıktı... Bedelini her birimiz ödüyoruz. Bu yıl turizmimiz feci durumda... Bu işten geçimini sağlayan 5 milyona yakın insan bedelini ödüyor. Ve bütün dünyada dehşet uyandıran IŞİD, Afganistan'dan beter bir cehennemi sınırımıza getirdi... Bedelini sadece biz değil, bütün dünya ödüyor."

MUHALİFLERİ SUÇLADI
27 Mayıs 2015'te ise "O, bu rakamı senden saklıyor" başlığını taşıyan yazısında da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan Özkök, seçmene "1 milyon 750 bin mülteciyi Türkiye'de ağırlayan AK Parti iktidarına oy vermeyin" demekten de çekinmiyor. Suriye'deki iç savaş ve katliamlardan halkına bomba yağdıran zalim Esad'ı değil muhalifleri sorumlu tutan Özkök, aşağıladığı mültecilerin bir daha geri dönmeyeceğini de ısrarla vurgulayarak, seçimlere kısa bir süre kala seçmeni tahrik etmeye çalışıyor.

HÜRRİYET HEP YAPIYOR

Dünya genelinde sayıları 4 milyona yaklaşan Suriyeli mültecilerin yaklaşık üçte birine Türkiye ev sahipliği yapıyor. Doğan Grubu, yayınlarında bu gerçeği görmezden gelerek uzun süredir halkı kışkırtıcı ve ayrımcı haberler yapmaya devam ediyor. Daha önce birçok skandal manşete imza atarak halkı kin ve düşmanlığa sevk eden Doğan Grubu, Suriyeliler için benzer haberler yapmıştı. Suriyelilerin fazla olduğu Adana, Mersin, Gaziantep gibi illerde yayımlanan Hürriyet Çukurova-GAP ekinde, 11 Temmuz 2014 günü "Suriyeliler 2 ayda Mersin'de 250 işyeri açtı, esnaf zorda" manşeti atarak, Suriyelileri hedef göstermişti. Haberde ayrıca Mersin genelinde Suriyelilerin karıştıkları suç oranlarına da yer veren Hürriyet, Suriyelileri katil, hırsız ve kaçakçı olarak gösterip, büyük bir skandala imza atmıştı.

'AYNAYA BAKACAK YÜZLERİ OLMAYACAK'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaretlerine isim vermeden sert eleştirilerde bulundu. Davutoğlu yazılı açıklamasında, "Merhametten yürekleri nasipsiz, yapılan hizmetlere gözleri kör, Aylan yavrumuzun yurdu Ortadoğu'yu bataklık olarak tanımlayan, tüm gücü ile mazlum muhacirler için çalışanları diktatör olarak nitelemekten çekinmeyen, her fırsatta kendi konforlu dünyalarından duygusuz yorumlarla gönülleri, zihinleri kirletenlerin ise aynaya bakacak yüzleri olmayacak" ifadesini kullandı.

'ÖZKÖK VE KARAYILAN UTANMAYI ÖĞRENSİN'
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a benzer hakaretlerle saldıran Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök ve terör örgütü PKK elebaşılarından Murat Karayılan'ın, önce utanmayı öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Akdoğan, Twitter hesabından, Özkök'ün köşe yazısına ilişkin, "Cumhurbaşkanımıza benzer hakaretlerle saldıran Karayılan ve Özkök, önce utanmayı öğrenmelidir. Ahlakın ve vicdanın başı, edep ve insaftır. Elinden kan damlayan teröristte ahlak aramak beyhudedir ama elinde kalem olanların benzer bir irtifaya düşmesi çok hazindir" mesajını yazdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan'ın tetikçisi zıvanadan çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN