Sayısal loto değil yol tabelası

Göreme'de yön tabelası kirliliğine son vermek isteyen belediye sayısal adres bilgilendirme levhaları ile adres sorma çilesini bitirmeyi hedefliyor

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Sayısal loto değil yol tabelası
Türkiye'nin gözde turistik merkezlerinden Nevşehir'in Göreme beldesinde, sayısal loto kuponunu andıran adres bilgi tabelaları görenleri şaşırtıyor. Akıllı tabela sistemi, tabela kirliliğine ve adres sorma çilesine son veriyor. Balon uçuşlarının yapıldığı ve peri bacalarının en güzel izlenebildiği yer olan Göreme'ye gidenler, cadde ve sokaklarda çeşitli renklerdeki sayısal tabelalarla karşılaşıyor. Sayısal loto kuponunu andıran ve üzerinde daire içerisinde rakamların bulunduğu tabelalar, aslında adres bulma yönteminin en akıllı hali. Beldedeki tabela kirliğine son vermek isteyen Göreme Belediyesi, kendi bünyesinde geliştirdiği sayısal adres bilgilendirme tabelaları ile adres sorma çilesine de son vermeyi hedefliyor.

BELEDİYE BAŞKANI: ORYANTİRİNG GİBİ!..

Göreme'nin turistik bir belde olduğunu ve gelişi güzel asılan tabelaların çirkin görüntü oluşturduğunu belirten Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, "Çalışmamız oryantiring (Harita yardımı ile yön bulmayı içeren ve zamana karyı yapılan spor) gibi aslında; kişi tabelalara bakıp, hedefe ulaşıyor. Mesela Göreme'ye geldiniz. Gitmek istediğiniz işletme hangi renkteki numarayı temsil ediyorsa o numarayı takip ediyorsunuz. Sokaklarda ve caddelerde rengine göre numaralar var. Varış noktasına yaklaşıldığında ise numarayla birlikte işletmenin ismi de çıkıyor. Bu proje Türkiye'de bir ilk oldu. Örneğin mavi renk, otelleri gösteriyor. Göreme'de 200'ün üzerinde otel var, tabela üzerinde de o kadar numara var. Göremeye gelenlerin yapması gereken tek şey, gidecekleri otelin numarasını takip etmek" dedi.

HER RENK BİR SEKTÖR
Şimdilik kırmızı ve mavi olmak üzere iki renkten oluşan tabelalarda her renk bir iş sektörünü temsil ediyor. Örneğin oteller mavi, restoranlar kırmızı renk. Mavi renk ve numara, x otelini ifade ederken, kırmızı renkte olan numara ise y restoranını ifade ediyor. Turistler belde girişindeki ana tabeladan gitmek istedikleri yerin rengine ve numarasına bakıp, gidecekleri noktaya sayısal tabelalar sayesinde ulaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sayısal loto değil yol tabelası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN