İkinci hayata ilk adım...

Almanya'ya son 2 günde çoğu Suriyeli 8 bin kadar sığınmacı ulaştı. Berlin hükümeti, gönüllüler tarafından karşılanan göçmenlerin eyaletler arasında "adil" biçimde dağıtılması için çalışıyor. İngiltere ise kabul edeceği Suriyeli göçmen sayısını 15 bine yükseltiyor

Giriş Tarihi: 7.9.2015
İkinci hayata ilk adım...
Macaristan'dan Almanya ve Avusturya'ya gitmek üzere önceki gün otobüslerle yola çıkan 10 bine yakın Suriyeli göçmenin umuda yolculuğu devam ediyor. aHaber muhabiri Alpaslan Düven, Avrupa'da ilerleyen göçmenleri adamı adım izlerken Budapeşte tren garında yaşanan dramı da takip etti. Son derece sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi veren sığınmacılara gardaki esnafın insanlık dışı davranışları ise tepki topluyor. Gar içindeki esnaf, mülteciler elektrik ve internetten yararlanmasın diye şartelleri kapatıyor. Macar holiganlar da zaman zaman garda bekleyen Suriyelilere saldırırken Macaristan'da yaşayan Türkler de göçmenlere yardım için tren garına akın ediyor.
Yukarı Bavyera hükümeti sözcülüğünün Deutsche Welle gazetesine verdiği bilgilere göre, cumartesi gününden bu yana 8 bin kadar sığınmacı Münih'e ulaştı. 600 kadar sığınmacının trenlerle Dortmund'a doğru yola çıktığı, sığınmacıları diğer eyaletlere dağıtmak için ise 13 otobüsün hazır beklediği kaydedildi. Sözcülük tarafından yapılan açıklamada sığınmacıların eyaletler arasında adil şekilde paylaştırılmasının "şu anki en temel hedeflerden biri" olduğu vurgulandı. Alman Emniyet Müdürlüğü, sığınmacıların kabulü sırasında görevlendirilecek gönüllü polis bulmakta zorlanıyor. Bu duruma çare olarak ise zorunlu atama kararı alındı.
İngiltere'de yayımlanan Times gazetesine göre İngiltere kabul edeceği Suriyeli göçmen sayısını 15 bine çıkaracak. Haberde insan kaçakçılarına karşı operasyonlar düzenleneceği ve Başbakan David Cameron'ın İşçi Partisi'ni Suriye tezkeresi için ikna etmeye çalıştığı da belirtildi.
Avustralya Başbakanı Tony Abbott, 3 yaşındaki Aylan Kürdi'nin Bodrum sahiline vuran cansız bedenini gördükten sonra çok etkilendiğini belirterek ilk etapta 4 bin 500, ardından daha fazla mülteciyi alacaklarını açıkladı.
Türkiye'den Eşek Adası'na (Agathonisi) giden bir Suriyeli ailenin 2 aylık bebeği hayatını kaybetti. Midilli adasında ise 17 bin göçmen Balkanlar üzerinden Avrupa'ya gitmek üzere Yunan yetkililerden izin bekliyor.

FRANSIZ SANATÇILARDAN 'YENİ AYLANLAR ÖLMESİN' KAMPANYASI
Fransa'daki ünlü sanatçılar, Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan Suriyeli sığınmacılara destek için kampanya başlattı. Bodrum'da cansız bedeni sahile vuran Aylan bebekten hareketle "Yeni Aylanlar olmasın" sloganı ile başlatılan kampanyaya, Isabelle Adjani, Carole Bouquet, Matthieu Chedid, Charles Berling, Charlotte de Turckheim, Lorant Deutsch ve Laura Smet gibi tanınmış 50 sanatçı imza attı. Ünlüler, "Savaş ve baskılardan kaçan kadın, erkek, çocukların yaşadığı trajedi karşısında sessiz ve duyarsız kalınmamasını" istedi. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise sığınmacılara yardım için belediye başkanlarını toplantıya davet etti. Papa da Hristiyan alemine "Sığınmacılara kucak açın" çağrısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci hayata ilk adım...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN