Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kesik baş cinayetine 14 yıl sonra beraat

14 yıl önce öldürülen Azerbaycan uyruklu kadının katil zanlısı delil yetersizliğinden beraat etti. Tazegül Dadashova'nın cesedi parçalanıp İstanbul'da farklı yerlere atılmıştı

Giriş Tarihi: 7.9.2015
Kesik baş cinayetine 14 yıl sonra beraat
İstanbul'da Şişli Kazım Orbay Caddesi'nde 28 Nisan 2001 günü zincirle kilitlenmiş metal bir el arabasının içinde defalarca bıçaklanmış, gövdesi, kolları ve bacakları birbirinden ayrılmış bir kadın cesedi bulundu. Kimliği belirlenemeyen cesetle ilgili soruşturma sürerken, 2 Mayıs 2001'de bu defa Bakırköy sahiline atılmış bir kadın başı bulundu. İncelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderilen ceset parçaları birbirleriyle eşleştirilemedi. Yapılan kayıp başvuruları incelendiğinde oğlu tarafından kayıp olduğu söylenen Azerbaycan uyruklu Tazegül Dadashova'nın dosyası incelemeye alındı. Dadashova'nın oğlu Salih Dadashova, Mevlüt Soytürk'ün annesiyle birlikte olduğunu ve annesini kendisiyle evlenmesi için sürekli tehdit ettiğini söyledi. Gözaltına alınan Mevlüt Soytürk ifadesinde kadını hiç görmediğini söyledi ve serbest bırakıldı.

DOSYA 11 YIL SONRA AÇILDI

Rafa kaldırılan dosya, 11 yıl sonra tekrar açıldı. 2012'de yapılan DNA testinde kesilmiş kol, bacak, gövde ve başın aynı cesede ait olduğu belirlendi. Polis, cesedin Dadashova'ya ait olup olmadığını tespit etmek için İnterpol'ü devreye soktu. Azerbaycan'daki aileden alınan kan örnekleri, cesetle karşılaştırıldı ve cesedin Tazegül Dadashova'ya ait olduğu kesinleşti. Mevlüt Soytürk tekrar takibe alındı. Soytürk'ün o dönem kullandığı cep telefonu sinyalleri ve görüşmelerini inceleyen polis, Dadashova'nın son olarak Mevlüt Soytürk'ün evine yakın bir yerde görüşme yaptığını belirledi. Bursa'nın Gemlik ilçesinde 13 yıl sonra gözaltına alınan Soytürk, eldeki deliller yeterli görülerek tutuklandı.

'DAVA ŞÜPHELERLE DOLU'
İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün hakim karşısına çıkan Soytürk, "Başkasının işlediği suçun cezasını ben mi çekeceğim? Beraatımı istiyorum" dedi. Soytürk'ün avukatı Nilgün Ereğli ise "Mahkumiyet kararlarında en ufak bir şüpheye yer verilmemeli, ancak bu dosya şüphelerle dolu. Ölen kişi Türkiye'ye geçici süreliğine gelmiş olmasına rağmen 250'yi aşkın kişiyle görüşmüş. Sanığın tahliyesini istiyoruz" diye konuştu. Kararını açıklayan mahkeme, üzerine atılı suçu işlediğine dair yeterli ve kesin delil bulunmadığından, sanığın beraatına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kesik baş cinayetine 14 yıl sonra beraat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN