Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gız valiymiş!'

Giriş Tarihi: 8.9.2015
'Gız valiymiş!'

Sinop'ta sık sık sokağa inip halkla sohbet eden Türkiye'nin 3'üncü, kentin ise ilk kadın valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, vatandaşlarla ilginç diyaloglar yaşıyor

Sinop'un ilk, Türkiye'nin 3'üncü kadın valisi olan Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, sık sık esnafları ziyaret ediyor. Zaman zaman, şehirdeki çay bahçeleri ve kafeteryaları da gezip vatandaşlarla da sohbet etmeyi ihmal etmeyen Çetinkaya, kendisinin vali olduğunu söyleyince, özellikle ilk kez kadın vali gören kadınlarla ilginç diyaloglar yaşıyor.

KAMERA ŞAKASI SANIYORLAR

Son olarak gittiği çay bahçesinde bir grup kadının masasına yaklaşan Çetinkaya, selam verip hal hatır sorduktan sonra, "Ben Sinop valisiyim" deyince bu kez de herkesi güldüren bir tepki aldı. Çetinkaya'ya şaşkın şaşkın bakan kadınlardan biri arkadaşına dönerek, "Gız valiymiş" derken, bazıları ise kamera şakası olup olmadığını sordu. Sonunda Çetinkaya'ya inanan kadınlar, masalarına davet ettikleri valiyle simitlerini paylaşarak koyu bir sohbete daldı. Yaşadıkları kenti bir kadının yönetmesine çok mutlu olduklarını söyleyen kadınlar, "Her kente bir kadın eli değmesi lazım. Çünkü, kadının olduğu yer temiz ve güzeldir. Valimiz çok çalışkan. Sürekli halkın içinde dolaştığını duymuştuk. Bu kez de bize konuk oldu. Onu yakından görmek daha da güzel" dedi. Çetinkaya da, kendisini ilk kez gören kadınların ilginç tepkiler verdiğini söyleyerek, çoğu zamanda kamera sakası zannettiklerini ve bu tür komik ama güzel diyaloglarla sık sık karşılaştığını anlattı.

'SİNOP YAKIN GELECEKTE TURİZMİN İNCİSİ OLACAK'
Çetinkaya, göreve başladığından bu yana geçen 5 aylık süre içinde Sinop'un çok önemli bir turizm merkezi olduğunu gördüğünü belirtti. Bunun üzerine 2015'te şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının çıkarılmasını istediğini söyleyen Çetinkaya, "Ne yazık ki bugüne kadar böyle bir çalışma yapılmamış. Elime gelen rakamlar beni çok şaşırttı. Çünkü, Sinop'u 2015'in ilk 8 ayında neredeyse bir milyona yakın turist ziyaret etmiş. Bunun sadece 50 bini yabancı, geri kalanı ise yerli. Ama bu küçücük bir il için inanılmaz bir rakam. Buna rağmen bu şehirde turizm adına hiçbir çalışma yapılmamış. Biz de elimizi taşın altına koyup neler yapabiliriz bunun çalışmalarına başladık. Öncelikle çok sayıda proje yapıp bunu bir an önce hayata geçirmemiz gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gız valiymiş!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN