Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anayasa Mahkemesi: Yeniden yargılama yok

Giriş Tarihi: 20.9.2015
Anayasa Mahkemesi: Yeniden yargılama yok

Şarkıcı Deniz Seki'nin uyuşturucu ticareti yapmak suçundan aldığı 6 yıl 3 ay hapis cezası için Anayasa Mahkemesi'ne adil yargılanmadığı gerekçesiyle yaptığı itiraz reddedildi

Arkadaşlarına uyuşturucu temin etmek suretiyle uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum olan Deniz Seki, adil olarak yargılanmadığı ve haksız yere ceza aldığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvurudan umduğunu bulamadı. Anayasa Mahkemesi, Seki'nin Anayasal haklarının ihlal edilmediği sonucuna vardı. Karara gerekçe olarak yapıylan başvurunun 'dayanaktan yoksun olması' gösterildi. 1 yıldır cezaevinde bulunan Seki ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğini açıkladı.

'HAPSEDİLEN ŞARKILARIMDIR'
Seki, kararı " İnsanlar bilmeli ki sanıklar dışarıda, mağdurlar içeride. Ben ne yapıp yapmadığımı en iyi bilenim, er ya da geç bunun ortaya çıkacağına da inanıyorum. Bugün hapsedilen şarkılarımdır. Ben suçsuzluğumu bilerek sevenlerime şunu haykırıyorum, dünya dönüyor !" sözleriyle değerlendirdi. Seki'nin avukatı Naim Karakaya da "Hukuki başvuru yollarımız da müvekkilimizin suçsuzluğuna inancımız da sonuna kadar devam etmektedir. Deniz Seki, işlemediği bir suçtan özgürlüğü kısıtlanmış bir kişi olarak bu yanlışlığa bir son verileceği ümidiyle hayata tutunmaya çalışmakta; adaletin gecikmesi adaletsizlik olsa da aklanacağına dair tam bir inançla yaşamaktadır... Bu mahkemelerin (özel yetkili) faaliyeti sona erdirilse bile bu yanlış yargılamaların geçmişte mağduru olan onbinlerce insanın bunun bedelini özgürlüğüyle ödemeye devam ettiğine tanık olmak son derece üzücüdür" dedi.

1.5 YIL DAHA HAPİS YATACAK

2009'da tutuklanan Deniz Seki, 218 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Cezası kesinleşince teslim olmak yerine kaçan Seki, 168 gün sonra, geçen kasımda Esenyurt'ta yakalanmış, tutuklanarak yeniden cezaevine konulmuştu. 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum olan, önceki 7 ayla birlikte bunun yaklaşık 1.5 yılını yatan Seki, 1.5 yıl daha hapis yatacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa Mahkemesi: Yeniden yargılama yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN