Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşrik tekbirleri ne zaman okunur?

Giriş Tarihi: 21.9.2015 14:55 Güncelleme Tarihi: 21.9.2015 14:55
Teşrik tekbirleri ne zaman okunur?

Teşrik tekbirleri nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbirleri hangi zaman dilimi içinde okunur? Teşrik tekbirleri hangi lardan sonra okunur? günü yla beraber başlayan Teşrik tekbirleri, 'nın dördüncü gününde ikindi namazı da dahil olmak üzere okunur ve son bulur.

Hz. Peygamber (s.a.s.)'in, nın günü sabah ından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dahil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhaki, es-Sünenü'l-Kübra, Haydarabad, 1344, III, 315; Darekutni, Sünen, Beyrut, 1966, II, 49).

TEŞRİK TEKBİRLERİ GETİRMEK VACİPTİR!

Buna göre Hanefilerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir.
TEŞRİK TEKBİRLERİ KAZA EDİLİR Mİ?
Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz kaza edilirken teşrik tekbirleri de kaza edilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsi, el-Mebsut, II, 43; İbnü'l-Hümam, Fethu'l-Kadir, II, 81). Şafii mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Maverdi, el-Havi, 1994, II, 501).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşrik tekbirleri ne zaman okunur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN