Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonlar Arafat'ta

Hacı adaylarının heyecanla beklediği gün geldi çattı... Bembeyaz ihramlarını giyen 3 milyon hacı adayı, dilleri ve renkleri farklı milyonlarca Müslüman'ın aynı anda bulundukları tek nokta olan Arafat'ta buluşuyor

Giriş Tarihi: 23.9.2015
Milyonlar Arafat'ta
Dünyanın dört bir yanından Mekke'ye gelen hacı adayları, haccın en önemli bölümü olan Arafat Vakfesi için dün sabahtan itibaren Arafat'a doğru yola çıkmaya başladı. Aralarında yaklaşık 65 bin Türk hacı adayının da olduğu Müslümanlar, bembeyaz ihramlarıyla Mekke caddelerini doldurdu. Maddi imkanı olan her Müslümana ömrü boyunca en az bir kere yapmak farz olan Hac ibadetini yerine getirmenin heyecanını yaşayan hacı adaylarının Arafat yolculuğu renkli görüntüler oluşturdu. "Lebbeyk Allahümme Lebbeyk" ve "Allahü Ekber Allahü Ekber La İlahe İllallahü vallahü ekber Allahü Ekber velillahilhamd" şeklinde telbiye ve teşrik tekbirlerini yüksek sesle tekrarlayan hacı adayları buldukları her araçla Arafat meydanına koştu.

İLK KAFİLE ŞAFİLER
Kafilelerle gelenler otobüslerine binerlerken, şehre kendi imkanlarıyla ulaşanlar ve Mekke yerlileri kamyonetlere, minibüs tepelerine doluştu. Bayramın ilk üç gününü de Mina'da geçirecek olan 1 milyon civarındaki Şafii hacı adayı ise önceki geceden itibaren Mina'ya doğru yürüyüşe geçti. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in yürüdüğü yolları takip ederek Mina'ya ulaşan Şafi hacı adayları geceyi Mina'da geçirdikten sonra bu sabah tekrar yürüyerek Arafat'a ulaştı. Hacı adaylarının Arafat'a akını gece boyu devam etti. Yaklaşık 3 milyon hacı adayı Arafat meydanında bir araya geldi. Arafat'a ulaşan hacı adayları ilk olarak Hz. Adem ile Hz. Havva'nın ilk buluştukları nokta olarak bilinen Cebel-ü Rahme tepesine çıkıp, günahlarının affı için dualar edip gözyaşı döktü. Milyonlarca hacı adayı Hac ibadetinin en önemli bölümünü oluşturan Arafat'ta bugün öğle vaktinde Arafat Vakfesi'ne duracak. Öğle ve ikindi namazlarını birleştirerek kılacak olan hacı adayları akşama kadar dualar edecek. Gün batımından itibaren ise hacı adayları Arafat'tan Müzdelife'ye doğru hareket edecek.

TAŞ, BAŞ, TIRAŞ...

Müzdelife'de akşam ve yatsı mamazlarını birlikte kıldıktan sonra tekrar vakfeye durulacak. Hacı adayları bayramın üçüncü gününe kadar devam edecek olan şeytan taşlama ibadeti için Müzdelife'den 70 taş toplayacak. Ardından ise yürüyerek Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail'i kurban etmek için götürdüğü sırada şeytanın görüldüğü Mina bölgesine geçecek. Mina'da hacı adayları ülkelerine göre kafileler halinde şeytan taşlayacak. İlk gün Akabe adı verilen büyük şeytana 7 taş atacak olan hacı adayları, kurbanını kesip, saç tıraşı olduktan sonra ihramdan çıkacak. Halk arasında "taş-baştıraş" diye özetlenen vazifeleri yapan hacı adayları, Kabe'ye ziyaret tavafı ve Safa ve Merve tepeleri arasında say yaptıktan sonra Hac ibadetini bitirecek.

YARALILAR HELİKOPTERLE

Mescid-i Haram'da yaşanan vinç faciasında yaralanan ve halen tedavileri devam eden 8 Türk hacı adayı da Arafat'a ambulans helikopterle götürülecek. Helikopterle Afarat üzerinden geçirilecek olan yaralı hacı adayları böylece Hac ibadetinin en mühim farzlarından biri olan Arafat Vakfesi'ne durmuş olacak. Bu arada Arafat'ta bulunan Mescid-i Nemire Camisi de Arafat için hazırlandı. Abbasiler döneminde yapılan cami, birçok defa elden geçirilerek günümüze kadar geldi. Son gelişmelerden sonra caminin kıble bölümünün Arafat sınırlarının dışında, arka bölümünün de Arafat sınırlarının içinde kaldığını belirten Diyanet yetkilileri Türk hacı adaylarını caminin ön tarafına geçerek cezaya düşmemeleri konusunda sık sık uyardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonlar Arafat'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN