Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den umdukları haber gelmeyince

Edirne'deki sığınmacılar, AB toplantısından "açık kapı siyaseti"ni bitirme kararı çıkmasının ardından eşyalarını toplayıp yaşadıkları illere döndü

Giriş Tarihi: 25.9.2015
AB'den umdukları haber gelmeyince
Avrupa'ya gitmek için Edirne'ye gelen sığınmacıların tamamı, yaşadıkları illere geri döndü. Sarayiçi mevkisinde 10 gündür bekleyen ve başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine gitmek isteyen sığınmacılar, AB Liderler Zirvesi'nden umdukları haberleri alamayınca daha önce yaşadıkları illere dönmeye başladı. Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve diğer polis yetkilileri, sığınmacıların aileleriyle tek tek görüşerek geri dönmeleri için büyük çaba sarf etti. Daha sonra başta çocuklu aileler olmak üzere ikna olan kişiler, otobüslere binerek yaşadıkları illere gitmek üzere yola çıktı. Sığınmacıların arasında bulunan 25 kişilik bir grup geri dönmek isteyen kişileri engellemeye çalışınca çevik kuvvet ekipleri kalkanlarla grubun etrafını sardı. Bir süre gitmemek için direnen grup, polis ekiplerinin uyarısının ardından otobüslere bindirilerek Edirne Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldü.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Bu arada, otobüslere binmek için hazırlık yapan bir grup, üzerinde "Türkiye'ye teşekkür ederiz" yazılı döviz açtı. Suriyeli Enes Hendevi, gazetecilere yaptığı açıklamada, kaldıkları süre boyunca kendilerini misafir eden Türkiye'ye teşekkür etti. Bazı sığınmacılar ise karadan geçemedikleri Avrupa'ya denizden geçmek için çaba sarf edeceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den umdukları haber gelmeyince
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN