Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 gün sonra gelen mucize

Prof. Yusuf Kalko, felç geçirdikten 21 gün sonra kendisine gelen Döndü Tekin'in tıkanan şah damarını 45 dakikalık ameliyatla açtı. Tekin artık yürüyüp konuşuyor

Giriş Tarihi: 27.9.2015
21 gün sonra gelen mucize
İstanbul'da 41 yaşındaki ev hanımı Döndü Tekin, şah damarına bağlı felç geçirdi. Üstelik hayati olan ilk 6 saatte de müdahale edilemedi. Tekin ailesi yine de umudunu yitirmedi. Vücudunun sol tarafını hissetmeyen kadın, 21 gün sonra, inme cerrahisi konusunda başarılı operasyonlar yapan Prof. Dr. Yusuf Kalko'ya getirildi. Prof. Kalko, 45 dakikalık başarılı bir operasyonla yüzde 100'ü tıkalı şah damarını açıp genç kadını ayağa kaldırdı.

HER ŞEY BİTTİ DERKEN...

Bir gece kolunda uyuşmalar başlayan ve sabah felçli uyanan Döndü Tekin, tekrar sağlıklı günlere dönmenin sevincini eşi Aydın Tekin ile paylaştı. Döndü Tekin, "Duygularımı anlatacak kelimeler yok. Çok mutluyum, Allah beni aileme bağışladı. Her şey bitti demiştim ben ama şimdi eskisi gibi yürüyorum, konuşuyorum. Kolum da fizik tedavi ile günden güne daha iyi oluyor" diyerek, kendisini tekrar hayata döndüren Prof. Dr. Yusuf Kalko'ya teşekkür etti. Döndü Tekin'in taksicilik yapan eşi Aydın Tekin ise şunları söyledi: "Çok zor günler geçirdik. Eşime belli etmedim ama çok da umudum yoktu. Sonra Yusuf bey çıktı karşımıza. Allah'ın mucizesi o. Bize hayatımızı yeniden hediye etti. Eşim şimdi eskisi gibi yür��yor, konuşuyor, tüm işlerini kendisi hallediyor."

'FİZİK TEDAVİYE GİT'
Aydın Tekin, eşinin felç geçirdiği günü ve sonrasını ise şöyle anlattı: "Uyandığımda yüzünden bir sorun olduğunu fark ettim. Hadi kalk kahve içelim dedim, kalkamadı. Sol kolunu ve bacağını hiç oynatamıyordu. Hastaneye götürüp tetkiklerini yaptırdım. Yaklaşık 12 gün hastanede kaldı. Taburcu edip 'Fizik tedaviyle düzelirse düzelir' dediler. Fakat seanslarda hiçbir ilerleme olmadı. Durumu daha da kötüye gidiyordu. O sırada internetten araştırma yapıp Prof. Dr. Yusuf Kalko'yu bulduk. Son bir umut ona götürdüm eşimi. Bize 'Çok geç kalınmış' dedi. Fakat bizi bırakmadı, bazı tetkikler istedi. Sonuçlar çıkınca 'Küçük de olsa bir umut var, beyninde son canlı hücre kalıntılarını gördüm, onu hemen ameliyata alacağım' dedi. Ameliyatın hemen ardından eşim hiç oynatamadığı sol ayağını, birkaç saat sonra da sol elini hareket ettirmeye başladı."

'DÖNMEZ' DENİLEN HASTAYI İYİLEŞTİRDİK
Eşine az rastlanır bir tıbbi müdahale ile Döndü Tekin'i mucizevi şekilde tekrar ayağa kaldıran Prof. Dr. Kalko da süreci şöyle anlattı: "Vicdanım onu eve göndermeye elvermedi. Son bir umut film çektirdim. Hasta bize felçten 21 gün sonra getirildi. Oysa 1 hafta, 10 gün geçtiğinde oksijensiz kalan beyin hücrelerinin tamamı ölür. Yine de hastanın beyninde canlı doku olup olmadığının tespiti için Difüzyon MR'ı istedim. Sonuç geldiğinde felç geçirilen bölgede tek tük canlı hücreler olduğunu tespit ettim ve acilen ameliyata aldım. Bize geldiğinde sağ şah damarı yüzde 100, sol ise yüzde 90 tıkalıydı. Yaklaşık 45 dakikalık bir operasyonla şah damarı açıldı, kan akışı yeniden sağlandı. Sonrasında da ayağa kalktı. Döndü hanım, tıp literatüründeki sayılı vakalardan biri. Literatürün 'dönmez' dediği hastayı iyileştirmeyi başardık. Bu sadece hastalara değil, hekimlere de büyük bir umut."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 gün sonra gelen mucize
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN