Cervantes'in amele olarak çalıştığı cami belgesel oldu

Kılıç Ali Paşa Camisi'nin belgeselini yayımlandı. O belgesele göre Don Kişot'un ünlü İspanyol yazarı Cervantes caminin inşaatında amelelik yaptı

Giriş Tarihi: 2.10.2015
Cervantes'in amele olarak çalıştığı cami belgesel oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin hazırladığı belgeselde yer alan bilgiye göre büyük Türk denizcisi Kılıç Ali Paşa, namını sürdürmek için bir cami yaptırmak istedi. Sultan III. Murad'ın huzuruna çıkıp arzusunu bildirdi. Padişah latife olsun diye "Sen deryalar serdarısın. Var git camini deryaya kur!" deyince Kılıç Ali Paşa bir ilki gerçekleştirerek Salıpazarı'ndan Perşembepazarı'na doğru giderken Tophane İskelesi'nde güzel ve ihtişamlı bir cami yaptırdı. Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa'nın adını taşıyan cami, mimari güzelliği kadar, efsaneleriyle de kültür tarihine mal olmuş bir eser.

BUNLAR İŞİNİZE YARAYACAK!

CAMİ İNŞAATINDA AMELE
Yapımcı ve yönetmen Hilal Akçay Özdemir yayına hazırlanan belgeselde ilginç bir detay da yer alıyor. Buna göre Don Kişot romanının ünlü İspanyol yazarı Cervantes de Kılıç Ali Paşa Camisi'nin inşaatında Mimar Sinan'ın emrinde amele olarak çalışmış. Romancı, Haçlı donanmasında askerdi. 1575(te İnebahtı Harbi'nin ardından 1575 senesinde bindiği kadırga Osmanlı donanması tarafından kuşatıldı. Cervantes, Kılıç Ali Paşa'ya esir düştü. Birkaç sene İstanbul'da kalıp cami inşaatında da çalıştıktan sonra sahibi tarafından azat edildi. O da İspanya'ya döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cervantes'in amele olarak çalıştığı cami belgesel oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN