Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kâğıt para müzesi kuralım'

Tarihi para koleksiyoncusu işadamı Tezçakın, Türkiye'de kâğıt para müzesi kurulması çağrısı yaptı ve ekledi: Bunun için fedakârlığa hazırım

Giriş Tarihi: 2.10.2015
'Kâğıt para müzesi kuralım'
Türkiye'de Kültür Bakanlığı'na bağlı 98 müze müdürlüğü ve 92 özel müze olmak üzere toplam 190 müze bulunuyor. Fakat bu müzeler arasında kağıt para müzesi yok. Bu duruma en çok üzülen kişi ise Sultanahmet Köftecisi'nin üçüncü kuşak patronu ve tarihi para koleksiyoncusu Mehmet Tezçakın. 7 yaşındayken gazoz kapağı toplayarak başladığı koleksiyon sevdasını, 30 yıldır Osmanlı kağıt paraları üzerine yoğunlaştıran Tezçakın, 6 milyon dolar harcayarak 7 bin 500 adet Osmanlı kağıt parası topladı.

"YAT PARASI VERDİM "
1840 yılına ait Osmanlı'nın ilk kağıt parası kaimelerinde bulunduğu koleksiyonunun kasasında tozlanmasını istemeyen Tezçakın, tarihi para müzesinin kurulması için çağrıda bulundu. "Çoğu zaman yat ve kat alabileceğim parayla Londra'dan iki kağıt parçası aldım" diyen Tezçakın, "Dünyada 12 bine yakın Osmanlı kağıt parası bulunmaktadır. Bunların 7 bin 500'nü ben topladım. Bu koleksiyonu oluşturmak için 6 milyon dolara yakın para harcadım. Yatım, katım olmadı ama bana göre dünyanın en değerli hazinelerinden birine sahibim. Asla pişman değilim. Bıkmadan usanmadan günlerce, haftalarca koleksiyonumla baş başa kalır, Osmanlı'nın kutsal emaneti olarak gördüğüm koleksiyonumdaki her bir parçayı yeniden en ayrıntısına kadar inceler, yeni hikayeleri ortaya çıkarırım. Bu da benim için her şeye değer. Her bir parçası yüzyıl öncesinde 3 kıtada onlarca ülkede kullanılmasından dolayı evrensel değere sahip bu koleksiyonun kasamda tozlanması beni üzüyor. Gelecek nesillere bu tarihi değeri aktarmalıyız" dedi. Tezçakın, çağdaş, gelişmiş her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de bir para müzesi kurulması gerektiğini belirterek, "30 yıldır emek verdiğim koleksiyonumu böyle bir oluşum için seve seve paylaşırım. Bunun için her türlü fedakarlığa hazırım. Para Müzesi kurulursa, turizme de büyük katkı sağlar. Bu sayede bilinen fakat henüz ortaya çıkmamış tüm kaimeler toplanabilir. Ben bunun için gerekli başvurularda bulundum ama henüz sonuç alamadım" diye konuştu.

105 ESKİ MADENİ PARAYA 26 MİLYON $
D'de New York'ta Stack's Bowers ve Sotheby's müzayede evleri tarafından düzenlenen açık artırmalarda, "D. Brent Pogue" adlı koleksiyondan 105 eski madeni paranın toplam 26 milyon dolara satıldığı bildirildi. Koleksiyondan 1794 tarihli gümüş madeni para 5 milyon dolara alıcı bulurken, 1795 tarihli başka bir madeni para da (sağda) 2.5 milyon dolara satıldı. Emlak komisyoncusu Brent Pogue'un yıllar boyunca biriktirdiği 200 milyon değerindeki 650 madeni paranın, dünyadaki en nadir bozuk para koleksiyonu olduğu düşünülüyor. Pogue koleksiyonundan 128 madeni para geçtiğimiz mayısta düzenlenen açık artırmada 25,3 milyon dolara satılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kâğıt para müzesi kuralım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN