Geçmiş olsun koçum

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Geçmiş olsun koçum

Bursa'da tam teşekküllü bir hastanede, felçli bir koçun tomografisi çekildi! Bir ay boyunca onlarca tahlil yapıldı

Felçli koça tomografi! Bursa'da bir hayvan besicisi, süründeki bir koçun hastalanarak yürüme zorluğu çekmesi üzerine, hayvanı kesmek yerine tedavi ettirmek için harekete geçti. Besici, koçunu alarak hemen Bursa Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Hastanesi'ne götürdü. Bir ay süre boyunca koça bir dizi test yapıldı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK!
Tomografiden çıkan sonuçlar hem yeni çalışmalara ışık tutacak hem de teşhisi konulan hayvanlar kesime gönderilmeden ekonomiye artı değer kazandırılacak. Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yıldırım Orhan, "Bu çalışmalar özellikle teşhis konulamayan durumlara örnek teşkil etmesi açısından çok önemli. Bu koyun yaklaşık bir aydır hasta. Kendi hastanemizde bir aydır denetimimiz altında. Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi hocaları da bizlerle birlikte ciddiyetle işin üzerinde duruyorlar. Onların tavsiyeleriyle bu koçumuzun tomografisini çektik. Diğer tetkiklerle beraber çıkan sonuçlar ilerideki çalışmalarımıza ışık tutacak. Bursa'da her yıl 4 bine yakın bu tip vakayla karşılaşıyoruz. Ayrıca bu çalışma Türkiye'de ilklerden bir tanesi" dedi.

ÜCRET TALEP EDİLMİYOR
Yaklaşık 9 ay önce açılan hayvan hastanesi, birliğe bağlı üyelerin hayvanlarını tedavi ediyor. Yaklaşık 15 bin üyesi olan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği, üyelerine bu hastanede veterinerlik hizmeti veriyor. Tam teşekküllü hayvan hastanesinde 19 personel görev yapıyor. Hastane bünyesinde koyun ve keçilere sezeryan ameliyatı dahi yapılabiliyor. Hastanede hayvanlarını tedavi ettiren birlik üyelerinden ücret talep edilmiyor.

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmiş olsun koçum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN