Cezayı indirmenin tarifesi 5 bin lira

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Cezayı indirmenin tarifesi 5 bin lira

Antalya'da hâkimin verdiği 18 yıllık hapis cezası kararını değiştirip 18 aya indirince tutuklanan zabıt kâtibi Tunç Işılak'ın, bu iş için sanıktan 5 bin TL rüşvet aldığı belirlendi

Antalya 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde bir sanığa verilen 18 yıl cezayı 18 aya düşüren katibin bunun karşılığında para aldığı ortaya çıktı. Sahtecilik suçundan tutuksuz yargılanan Serkan D., mahkeme tarafından 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak mahkemede zabıt kâtibi olarak görev yapan, 45 yaşındaki Tunç Işılak ise hâkimin elektronik imzasını kullanarak kararı değiştirdi. Hapis cezasını önce 18 aya indiren Işılak, ardından hükmün açıklanmasını geri bırakarak erteledi ve durumun anlaşılmaması için de dosyayı arşive kaldırdı. Bu arada mahkemenin hâkimi, bir üst mahkemeye görevlendirilince ceza ortada kaldı. Ancak karardan şüphelenen Cumhuriyet Savcısı Recai Köylü, dosyayı UYAP'taki tutanaklarla karşılaştırınca gerçeği ortaya çıkardı.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Savcı Köylü, kararda elektronik imzası olan hâkimin bilgisine başvurarak soruşturma başlattı. Bu soruşturma çerçevesinde karar düzeltilerek aslında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Serkan D. yeniden gözaltına alındı. İfadesinde suçu itiraf eden Serkan D., cezayı indirmesi için zabit kâtibi Işılak'a bin TL elden verdiğini, 4 bin TL'yi de banka havalesi ile hesabına yatırdığını söyledi. Olay ortaya çıkınca firar eden ve 1 ay sonra yakalanan Işılak ise poliste ve adliyede verdiği ifadede "Hâkim öyle yazdırmış. Benim bir suçum yok. Ben karar değiştirmedim" diyerek kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Serkan D. ve Işılak da tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezayı indirmenin tarifesi 5 bin lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN