Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölümcül hastalığa rağmen anne oldu

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Ölümcül hastalığa rağmen anne oldu

Genetik ve ölümcül "kistik fibrozis" hastası Gülbahar Yüksel, hayatının aşkıyla evlenip "Riskli" uyarısına aldırmadan bebek dünyaya getirdi. Son derece mutlu olan Yüksel çifti, şimdi 3.5 yaşında evlat sahibi

Gülbahar Yüksel 34 yaşında gencecik bir kadın, bir anne... Genetik ve ölümcül hastalıkların en yaygını kistik fibrozis hastası olduğunu öğrendiğinde henüz 26 yaşındaydı. Hastalığına rağmen evlendi, eşiyle birlikte hayata sımsıkı bağlandı. Tüm risklere rağmen bir evlat dünyaya getirdi. Ölümün geleceği günü beklemeyi değil, hayatını daha güzel yaşamayı seçti. Gülbahar Yüksel, doğuştan bronşektazi hastasıydı. Hayatına normal bir şekilde devam ederken 25 yaşında tüberküloza yakalandı ve bu rahatsızlıktan sonra sık sık enfeksiyon kapmaya başladı. Şikâyetlerine aşırı halsizlik ve kilo kaybı da eklenince soluğu hastanede aldı. Önceleri şikâyetler için bronşektazinin etkisi denildi. Ancak genç kadın ikna olmadı, başka doktorlara gitti. Daha sonra Trakya Üniversitesi Hastanesi'nde bir doktor kistik fibrozis hastalığından şüphelendiğini söyledi ve hastalığı için araştırmalar yapılmaya başlandı. Bu hastalığa yakalananların 25-30 yaşına kadar yaşayabildiğini öğrendiğinde 26 yaşında olan Yüksel'in dünyası başına yıkıldı. Tedavisi ve ameliyatı olmayan hastalıktan kurtulma şansı yoktu. Bu alanda uzmanlaşmış olan Prof. Dr. Bülent Karadağ'a ulaşan Yüksel'in tüm taramaları yapıldıktan sonra hastalığın teşhisi kondu.

AŞKINDAN VAZGEÇMEDİ

O zamanlar henüz bekâr olan genç kadının hayatında şimdiki eşi Vedat Yüksel vardı. Evlenmeyi düşünüyorlardı ancak hastalığından dolayı endişeliydi. "Ne kadar yaşayacağım belli değil, çocuğumuz bile olmayacak" dedi, ancak Vedat Yüksel vazgeçmedi ve Gülbahar Yüksel'i evlenmeye ikna etti. Gülbahar Yüksel'in normal yollardan çocuk sahibi olmasına imkânsız gözüyle bakılıyordu. Hamile olduğunu öğrendi. Bu bir mucizeydi. Mucize bile olsa çocuğunu dünyaya getirmesi oldukça riskliydi. Normal şartlarda bu hastaların doğum yapabilmesi için nefes ölçümünün yüzde 50'nin üzerinde çıkması gerekiyordu. Ancak Gülbahar Yüksel'in ölçümleri yüzde 40'lardaydı. Doktoru ve ailesi doğum yapmasına kesinlikle karşıydı. Buna rağmen anne olma isteğini yenemedi ve çocuğunu doğurma kararı aldı. Hamileliğinde hiçbir sağlık sorunuyla karşılaşmadı. Şans onlardan yanaydı. 2012'de sağlıkla dünyaya gelen bebekleri şimdi 3.5 yaşında.

'HEDEF UZUN VE KALİTELİ YAŞAM'
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Karadağ, konuyla ilgili şunları söyledi: "Kistik fibrozis; beyaz ırkta görülen, en yaygın genetik, ölümcül hastalıktır. Bu hastalık vücuttaki tüm salgı sistemlerinin tutulumuna sebep olur. Bu da akciğer başta olmak üzere; mide, bağırsak sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemini olumsuz etkiliyor. Büyüme ve gelişmeyi engelliyor. Hastalığın herhangi bir tedavisi veya ameliyatı yok. Sadece zarar gören organları iyileştirmeye yönelik tedaviler uygulanabiliyor. Amacımız yaptığımız tedavilerle onlara daha uzun ve kaliteli bir yaşam verebilmek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümcül hastalığa rağmen anne oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN