Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bereket köyünün 'bereketi' 5 çalıkuşu

Giriş Tarihi: 7.10.2015
Bereket köyünün 'bereketi' 5 çalıkuşu

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Bereket köyünde görev yapan 5 öğretmen, teröre inat görevlerinin başında. Köyde yuva bile kuran Selma Yardımcı: Burayı çok seviyorum ve kalacağım

Teröre inat Doğu'da görev yapan öğretmenler, bulundukları ortamdan mutlu. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Bereket köyünde görev yapan 5 çalıkuşu, uzun yıllar bu köyde öğretmenlik yapmayı düşünüyor. Aralarında yeni atanan da var, bir kaç yıldır görev yapan da. Bereket köyünde yaşayan köylüler, 5 öğretmen için "köyümüzün bereketi" diyor.

YUVA BİLE KURDU

Ankaralı olan Selma Yardımcı, 3 yıldır Bereket köyündeki okulda Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapıyor. Doğubayazıt'ta yuva bile kuran Selma Yardımcı, insanların çok yardımsever ve cana yakın olduğunu belirterek, "Buraya gelmeden önce biraz tedirgindim. Ancak geldikten sonra her şey değişti. Burada yuva dahi kurdum. Doğubayazıt'ta bir kamu kuruluşunda çalışan eşime aşık oldum ve evlendim. 3 ay önce düğün yaptık. Öğrencilerimi çok seviyorum" dedi.

'BURDA KALACAĞIM'
Sınıf öğretmeni Duygu Aksoy'un da bu yıl okulda 3. yılı. İlk görev yerinin Doğubayazıt olduğunu anlatan Aksoy, "Ankara'dan gelip, burada göreve başladım. Göreve başladıktan sonra bu bölgelerin anlatıldığı gibi olmadığını gördüm. Görev sürem bittiğinde de burada kalmayı düşünüyorum. Meslektaşlarıma da buraları gelip görmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu. Zonguldaklı olan Şeyda Karaman da 3 yıldır köy okulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapıyor. Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle biraz tedirgin olduğunu anlatan genç öğretmen, "Geldikten sonra her şeyin normal olduğunu gördüm. Burada barınma sıkıntısı yok, kira sıkıntısı yok. Ayrıca her şey çok ucuz. Sadece burada biraz taşımalı eğitimle ilgili sıkıntımız var. Onun haricinde sıkıntımız yok. Ailelerimiz de bu konuda bizi merak etmesin" dedi. Erzurumlu olan ana sınıfı öğretmeni Elif Taş ise 4 yıldır köy okulunda görev yapıyor. Herkesin kendilerine yardımcı olduğunu anlatan Elif Taş, "Hiç sıkıntımız yok. En çok annem korkuyordu ama o da buraya gelip yaşantımızı gördükten sonra korkuları geçti" dedi.

'BENDEN ÇOK EŞİM KORKUYORDU'
Konyalı olan Arzu Kaya ise Bereket Köyü ilköğretim okuluna yeni atandı. Din Kültürü öğretmeni olan Kaya, "Benden çok eşim endişe ediyordu. Burada 1 hafta benimle kaldı. Endişe edilecek bir durum olmadığına kanaat getirdi. Şu an gönül rahatlığı ile okula gidip geliyorum. Buralar anlatıldığı gibi değil. Köylüler çok iyi. Bizim şu an tek şikayetimiz, velilerin öğrencilere karşı ilgisizliği. Bize karşı çok ilgililer ancak çocukların eğitim durumuna karşı ilgisiz kalıyorlar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bereket köyünün 'bereketi' 5 çalıkuşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN