Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kansere de çare bulacaktır'

Giriş Tarihi: 9.10.2015
'Kansere de çare bulacaktır'

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'ın İzmir'de yaşayan emekli tuğgeneral ağabeyi Kenan Sancar: "Kardeşim bir ay önce ziyarete geldi; kanser tedavisi için 'Yakında bir bomba patlatabiliriz' dedi"

Nobel Kimya ödülünü DNA onarımı hakkındaki bilimsel çalışmasıyla alan bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın emekli tuğgeneral ağabeyi Kenan Sancar da büyük mutluluk yaşıyor. İzmir'in Seferihisar ilçesinde yaşayan 83 yaşındaki Kenan Sancar, Nobel ödüllü kardeşi Aziz Sancar'ın bir ay önce ziyaretine geldiğini belirterek, "Ödül için isminin geçtiğini söyledi. Kanser tedavisi için de 'Yakında bir bomba patlatabiliriz' dedi. Ama daha çok gelişme kaydedilmesi gerektiğini de söyledi. Onunla gurur duyuyorum. Bu başarı beklediğimiz bir başarıydı. Kanser tedavisi için de kendisinden bir başarı bekliyorum. Kendisi de zaten açıkladı. Aziz kısa zamanda ona da bir çare bulacaktır. Aziz dünyadaki üç önemli isimden birisidir" dedi.

OKULDA HEP BİRİNCİ

Mardin'in Savur ilçesinde doğup, büyüdüklerini belirten Kenan Sancar, "Sekiz kardeşin en büyüğü benim. Aziz benden 9 yaş küçük. Babam ticaretle uğraşıyordu. Ekonomik olarak iyi bir çocukluk geçirdik. Ben eğitimimi Mardin merkezde, büyükannemin yanında yaptım. Sonra Ankara'ya gittim. Ben subay olduktan sonra Aziz'i yanıma aldım. İlkokul üçüncü sınıftan itibaren yanımda okudu. Ardından da ortaokul ve lise eğitimini tekrar Savur'da yaptı. Okulunu hep birincilikle bitirdi. Onun böyle bir başarı elde edeceği zaten belliydi" dedi.

SAĞLIK OCAĞINDA ÇALIŞTI

Kardeşinin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni dereceyle bitirdikten sonra Mardin'e döndüğünü söyleyen Kenan Sancar, "Savur'un köyünde iki yıl sağlık ocağında doktorluk yaptı. Hasta olan köylüler için Kürtçe öğrendi. Kardeşim maaşının küçük bir bölümünü ihtiyacı için alır, gerisini hasta çocuklara dağıtması için anneme verirdi. 2 yıl Savur'da kaldıktan sonra TÜBİTAK'ın bursuyla ABD'ye gitti. Sonra tekrar buraya döndü. TÜBİTAK yetkilileri, onu bu kez İngiltere'ye gönderdi. Ama kardeşim bilimsel çalışmalardan vazgeçmedi. 6 ay kadar İngiltere'de kalıp para biriktirdikten sonra tekrar ABD'ye gitti. Burada bilimsel çalışmalarına devam etti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kansere de çare bulacaktır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN