Konuşamıyor göremiyor ama şimdi çok mutlu

Yüz bin kişide bir görülen hastalık önce gözlerini sonra da böbreklerini etkiledi. Ancak Hamza yine de pes etmedi. Göremiyor, yürüyemiyor hatta konuşamıyor ama diyalizden kurtulmanın mutluluğu yüzünden okunuyor

Giriş Tarihi: 9.10.2015
Konuşamıyor göremiyor ama şimdi çok mutlu
İstanbul'da yaşayan Yardımcı ailesinin ortanca çocuğu 11 yaşındaki Hamza, 100 binde bir görülen "Joubert Sendromu" ile dünyaya geldi. Beynindeki kist doğduğu günden itibaren birçok hastalığı da beraberinde getirdi. Gözleri görmüyor, yürüyemiyor, konuşamıyor, kollarını rahatça kullanamıyordu. Kist sonunda böbreklerini de kaybetmesine sebep olunca diyalize girmeye başlayan Hamza'nın minik omuzlarına bu kadar yük ağır gelmeye başlamıştı. Diğer çocuklar gibi parklarda eğleneceğine, hastane hastane dolaşan Hamza'nın psikolojisi git gide bozuluyordu. Ailesi bu duruma dayanamayıp organ nakli için başvuru yaptı. Nakil için böbreğin bulunduğu haberini alan aile hemen hastaneye koştu.

BOĞULAN ÇOCUĞUN BÖBREĞİ

Böbrek, denizde boğularak hayatını kaybeden, Ordu'da yaşayan, 12 yaşındaki Mahmut Çetinkaya'nın ailesi tarafından bağışlanmıştı. Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nde nakli gerçekleştirilen Hamza, artık diyalize girmek zorunda değil. Böbrek nakli sayesinde daha sağlıklı. Hamza'nın annesi Filiz Yardımcı, "Hamza diyaliz döneminde umudunu iyice kaybetmişti, psikolojisi bozulmuştu. Hamza'nın sıkıntısı bir tane değil en azından diyalizden kurtuldu ve doya doya su içecek. Şimdi gülüyor, kahkahalar atıyor. Allah, Çetinkaya ailesinden razı olsun. Çocuğuma umut verdiler, hayat verdiler" diye konuştu.

DOKTORLARA DA MUTLULUK VERDİ

Son aylarda böbrek nakli sayıları ile gündeme gelen Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, Joubert sendromlu gözleri görmeyen nörolojik sekelli pediyatrik böbrek nakli hastası Hamza'nın durumuyla ilgili, "Birden çok engeli olan Hamza'nın en azından birinden kurtulması bile bize mutluluk verdi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konuşamıyor göremiyor ama şimdi çok mutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN