Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1450 Aziz Sancar'ın notları pekiyi

1962-63 döneminde Mardin Lisesi'nden mezun olan Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'ın tüm notlarının 10 olduğu ve okulun gurur tablosunda yer aldığı görüldü

1450 Aziz Sancar'ın notları pekiyi
Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanması memleketi Mardin'de bayram havası estirdi. SABAH, Sancar'ın 1962-63 dönemi mezunları arasında yer aldığı, daha sonra adı "Artuklu Anadolu Lisesi" olarak değiştirilen Mardin Lisesi'nin kayıt defterlerine ulaştı. Lisenin "1450" numaralı öğrencisi olan Aziz Sancar'ın tüm notlarının 10 olduğu ve okulun gurur tablosunda yer aldığı görüldü. Okul arkadaşları arasında ünlü cerrah ve anayasa profesörleri bulunan Sancar'ın o yıllardaki en yakın arkadaşının ise şimdi Türkiye'nin başarılı kadın anayasa profesörlerinden biri olan Zafer Gören olduğu belirtildi. Sancar'dan bir dönem sonra mezun olan arkadaşı emekli öğretmen Kemal Artut, büyük bir gururla bahsettiği o yılları "Aziz çok çalışkandı. Dersten başka bir şey düşünmezdi. O dönem kız arkadaşımız Zafer Gören en iyi arkadaşıydı. Birlikte dersten kafalarını kaldırmazlar, sürekli not alırlardı. Zafer hukuk fakültesini bitirdi, şimdi anayasa profesörü" diye anlattı.

MEZUN OLDUĞU OKULA ADI VERİLSİN

Prof. Dr. Fuat Cesur Yağcı'nın da Sancar'ın o dönemki yakın arkadaşlarından olduğunu, birlikte aynı üniversiteyi kazanıp mezun olduktan sonra döndüklerini aktaran Artut, "Okul bitince Fuat Diyarbakır'a ihtisasa, Aziz de Mardin Savur'a sağlık hizmeti vermek için gitti. 2 yıl burada hizmet verdi. Burs alıp sonra ABD'nin yolunu tuttu" dedi. Artut, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan Mardin Artuklu Üniversitesi'nin adının Aziz Sancar Üniversitesi, Artuklu Anadolu Lisesi'nin adının da Aziz Sancar Lisesi olarak değiştirilmesini isteyeceklerini söyledi.

DOĞDUĞU EVE ZİYARETÇİ AKINI
PROF. Dr. Aziz Sancar'ın Mardin'in tarihi Savur ilçesindeki doğup, büyüdüğü ev ziyaretçi akınına uğruyor. Aynı evde yaşayan yeğeni Abdulgani Sancar, gelen misafirleri karşılayarak, evi gezdirip, mum ışığında amcasının eğitim gördüğünü anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1450 Aziz Sancar'ın notları pekiyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN