Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fotojenik kaçış

Giriş Tarihi: 10.10.2015
Fotojenik kaçış

1980 darbesinin ardından sol örgüte üye olan 18 genç 1988'de yakalanıp Kırşehir Cezaevi'ne gönderildi. Tünel kazan gençler takım elbiseleriyle kaçtı. Ancak ertesi gün 6 kişi yakalandı. Bu anlardan geriye ise tünel kazarken çekilen fotoğraf kaldı

Kırşehir Cezaevi'nde bundan tam 27 yıl önce filmleri aratmayan bir kaçış olayı yaşandı! 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından sol örgüte üye olan ve eylemlere katılan 18 genç 1988 yılında tutuklanarak cezaevine gönderildi. 18 arkadaş cezaevine girer girmez kaçma planı yaptı. Önce dışarıdan yardım almaya çalışıldı. Ancak, bunda başarılı olunamayınca tünel kazmaya karar verildi. Cezaevindeki bir tuvaletin taşını kaldıran gençler, ranzaların da demirini çıkartıp levye gibi kullandı. Tuvaletten girip tünel kazmaya başladı. Gece 4'er kişi tünele giren gençler levyelerle kazıp hava almak için de kendi yöntemleriyle körük yaptı. Bir kişi körük ile tünele sürekli hava basıyor diğerleri de kazıyordu. Tünelden çıkan kumları ise avuçlarının içinde suyla yok ediyordu.

'ARSA SATIN ALINMIŞTI'
Tünel kazarken hatıra olsun diye ve propaganda yapmak için tünelde fotoğraf bile çektirdi. 6 ayda 120 metre tünel kazan gençler 16 Eylül 1988 günü ailelerinden istedikleri koyu eşofmanların altına takım elbise giyerek cezaevinden kaçmayı başardı. Ancak 1 gün sonra 2 genç Mersin'de 4 genç ise İstanbul'da yakalandı. Tekrar yargılanan gençlerden yakalanan 6 kişi Malatya Cezaevi'ne gönderildi. Burada da kaçmaya karar veren gençler tekrar tünel kazmaya başladı. Tam 2 yıl boyunca tünel kazan gençler, çıkışa 1-2 metre kala Yargıtay'ın tahliye kararıyla buruk bir sevinç yaşadı. Bu 18 gençten biri olan ve tüneldeki fotoğraf karesindeki 3 kişi içinde bulunan Veyis Sami Türkmen, cezaevlerinde tünel kazarken neler yaşadıklarını anlattı: "Firar etmek için önce dışarıdan içeriye doğru tünel kazılması fikri ortaya çıktı. Bunun için cezaevine yakın bir arsa satın alındı. Ancak bu plan ortaya çıkınca, bu iş başlamadan bitti. Devreye ikinci plan girdi. Bizde tünel kazdık.

'BİZ KAZDIK TAHLİYE ÇIKTI'
Yaklaşık 6 ay sürdü. Tünelden, eşofmanlarımızın altına giyindiğimiz takım elbiselerle çıktık. Dikkat çekmemek için kravatlıydık. Yurt dışından arkadaşlar arabalar göndermiş. Hedefimiz aynı gün ülke dışına çıkmaktı ama yetişemedik, yakalandık. Diğer 12 arkadaşımız hala yurt dışında. Bizi Malatya'ya gönderdiler. Orada da tünel kazdık. 2 sene sürdü. Çıkışa 1-2 metre kalmıştı ki tahliye kararı verildi."

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fotojenik kaçış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN