Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patrondan ağlatan jest

İşadamı İbrahim Kardıçalı, 4 yıl önce devrettiği fabrikasında çalışan 61 işçisinin hesabına, 9'ar bin lira yatırdı. Önce yanlışlık sanan işçiler, paranın eski patronları tarafından yatırıldığını öğrenince büyük sevinç yaşadı

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Patrondan ağlatan jest
İzmir Torbalı'da 18 yıl önce küçük bir dükkanda üretime başlayan Dekpax akıllı vida firmasını kuran İbrahim Kardıçalı, işleri büyütünce 2008'de İsviçreli işadamlarıyla ortak oldu.

MUTLULUK GÖZYAŞI
İşçileri tarafından çok sevilen işadamı, 2011'de ailesiyle birlikte emekli hayatı sürmeye karar verince, fabrikanın tamamını İsviçreli firmaya devretti. Ancak işçileriyle irtibatını kesmeyen işadamı, acil ihtiyacı olanlara maddi destek sağladı. Son olarak eline fabrikanın devriyle ilgili olduğu tahmin edilen bir miktar para geçen işadamı, 1997 ile 2011 arasında yanında çalışan toplam 61 işçisinin hesabına 9'ar bin lira yatırdı. Toplam 549 bin lirayı işçileriyle paylaşan işadamı, para yatırdığını da hiçbirine bildirmedi. Hesaplarında fazladan para olduğunu gören işçiler, önce yanlışlık olduğunu düşündü. Herkesin hesabına aynı paranın yatırıldığını anlayınca araştırma yapan işçiler, paranın eski patronları tarafından yatırıldığını öğrendi. Bir kuruş alacakları dahi olmamasına rağmen eski patronlarının kendilerine yaptığı jestten büyük sevinç duyan işçilerden bazıları, mutluluk gözyaşları döktü.

'BENİMLE İŞÇİLERİM ARASINDA'
İlçede 2011'e kadar faaliyet gösteren işadamı İbrahim Kardıçalı'nın satıştan önce de işçilerinin maaşlarına zam yaptığı ayrıca satışın hemen ardından her işçisinin hesabına fazladan para yatırdığı ortaya çıktı. Yöredeki eğitim ve sağlık kurumlarının da ihtiyacını karşılayan İbrahim Kardıçalı'nın pek çok muhtaç insana da gizlice yardım ettiği belirtildi. Telefonla ulaştığımız İbrahim Kardıçalı, "Bu durum işçilerimin arasındaki hukukla ilgili. Yorum yapmam" dedi.

ÖLEN İŞÇİYİ DE UNUTMADI
Adını İzmir'de yaptığı hayır işleriyle de duyuran İbrahim Kardıçalı'nın, işçileri durumu öğrenince telefonla görüşerek, "Emeğe büyük saygı duyuyorum, herkes parasını gönül rahatlığıyla harcasın" dediği öğrenildi. Bu arada eski işçilerinden birinin öldüğünü öğrenen işadamının, onun parasını da eşinin hesabına yatırdığı ifade edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patrondan ağlatan jest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN