Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soykırım davasını Perinçek kazandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi, 1915 olaylarına ilişkin "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" sözleri nedeniyle İsviçre'yle davalık olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i haklı buldu

Giriş Tarihi: 16.10.2015
Soykırım davasını Perinçek kazandı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle İsviçre'de ceza alması konusunda verilen ihlal kararıyla ilgili bu ülkenin yaptığı itiraz başvurusunu reddetti. Kararı 7'ye karşı 10 oyla alan AİHM Büyük Dairesi, böylece İsviçre'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğini verdiği nihai kararla kabul etmiş oldu.

'BAŞKA KARAR BEKLENEMEZDİ'
AİHM Büyük Dairesi'nin açıkladığı karar, Avrupa'daki ifade özgürlüğü açısından içtihat oluşturacak. AİHM Başkanı Dean Spielmann'ın açıkladığı kararda ayrıca bir uluslararası ceza mahkemesinin 1915'te yaşanan olaylar hakkında herhangi bir bağlayıcı karar alamayacağı belirtildi. Mahkemeye eşi Şule Perinçek, Vatan Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Yaşar Okuyan'la gelen Doğu Perinçek karar sonrası açıklamalarda bulundu. Perinçek şöyle konuştu: "Avrupa'da düşünce hürriyeti uğruna yüzyıllarca büyük mücadeleler verildi. Başka bir karar da zaten hiçbir zaman beklenemezdi. Galile'nin dediği gibi Dünya, Güneş'in etrafında ve kendi etrafında dönüyor. Biz de o büyük özgürlükçülerden aldığımız cesaretle, milletimizin özgürlük tarihine dayanarak Dünya'nın döndüğünü söylüyorduk."

2008'DE AİHM'YE BAŞVURDU

Perinçek, İsviçre'de yaptığı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını reddeden konuşmaları nedeniyle bu ülkede 2007'de çeşitli cezalara çarptırılmış ve bunun ardından 2008'de AİHM'ye başvurmuştu. AİHM'ye yaptığı başvuruda Perinçek, AİHS'nin 10. maddesini ihlal ettiğini" savunmuştu. AİHM başvuruya ilişkin 17 Aralık 2013'te aldığı kararda, İsviçre'nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetmişti. Mahkeme, daha sonra İsviçre'nin yaptığı itiraz başvurusunun Büyük Daire tarafından değerlendirilmesini kararlaştırmıştı. Büyük Daire'de 28 Ocak'ta görülen temyiz duruşmasında mahkeme üyeleri tarafları dinlemişti.

DIŞİŞLERİ: "KARARI MEMNUNİYETLE KARŞILADIK"
Dışişleri Bakanlığı, kararın memnuniyetle karşılandığını ifade ederek, "Karar, demokrasi, ifade özgürlüğü ve insan hakları açısından, ayrıca, devletimizin 1915 olaylarına ilişkin son yıllarda sabır ve suhuletle sürdürdüğü politika bakımından önemli bir hukuki kazanımdır" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soykırım davasını Perinçek kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN