Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Okul bahçelerinde ekim alanları olsun'

Giriş Tarihi: 22.10.2015
'Okul bahçelerinde ekim alanları olsun'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, tüm okullarda ekolojik sınıflar açılması ve okullarda çocukların ekim yapabileceği alanların oluşturulması önerisinde bulundu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğinde ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirilen "Geleceğimi Koruyorum" konulu sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısı dün düzenlendi. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Emine Erdoğan, toprak ve suyun hayat anlamına geldiğini, yoklukları halinde yaşamın olamayacağını vurguladı. Geleceğin en önemli meselesinin doğal kaynakların yönetimi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Çocuklarımız bugün eski kuşakların yaşadığı çevreden çok daha farklı bir çevrede büyüyorlar. Eskiden evlerinin doğal bahçelerinde toprağın ve güneşin kucağında en doğal yiyeceklerle besleniyorlardı. Şimdi doğumlarından itibaren damarlarında kimyasallar dolaşmaya başlıyor" diye konuştu. Erdoğan, çocukların yüzde 70'e yakınının kentlerde yaşadığını, doğal yaşamı tecrübe edemeden, ağaçları tanıyamadan, yaprakları birbirinden ayırt edemeden yetiştiğini dile getirdi. Erdoğan, "Toprağı kaybettiğimizde onu geri kazanmak çok zor. Bir santimetre kalınlığında toprağın oluşması için yüzlerce yıl geçmesi gerekiyor. Bu nedenle bu değerli emanete hep birlikte sahip çıkmalıyız" dedi.

"EKOLOJİ SINIFI AÇALIM"
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan bir ricası olduğunu belirten Erdoğan, "Tüm okullarımızda ekoloji sınıfı açmak, hiç olmazsa okul bahçelerinin bir bölümünde ekim alanı oluşturmak seferberliğini başlatalım. Okullarımız, şehirlerimizin öğretmenleri olsun. Gri beton alanlar olabildiğince azaltılsın, çocuklarımızın bitkileri yakından tanıyabileceği bahçe düzenlemeleri yapılsın. Yemyeşil okullarımız olsun" ifadelerini kullandı. 2015'in "Uluslararası Toprak Yılı" ilan etdilmesi nedeniyle başlatılan projeyle 30 büyükşehir il sınırları içindeki okul öncesi, ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerine yönelik eğitim ve etkinlik faaliyetleri gerçekleştirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Okul bahçelerinde ekim alanları olsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN