THY'den dünyanın en büyük kumdan kalesi

Giriş Tarihi: 22.10.2015
THY'den dünyanın en büyük kumdan kalesi

Türk Hava Yolları, İstanbul-Miami arasındaki doğrudan seferlerini kumdan kale yaptırarak kutluyor. Virginia Key Plajı'na yapılan 13 metrelik dev kale için bin 800 ton kum kullanıldı

Türk Hava Yolları (THY) pazar günü İstanbul ve ABD'nin tatil cenneti Miami arasında başlayacak olan doğrudan seferlerini dünyanın en yüksek kumdan kalesini yaptırarak kutluyor. Miami'nin en bilinen plajlarından biri olan Virginia Key'e 12 kum yontucusunun bin 800 ton kum kullanarak yapacağı kalenin uzunluğu yaklaşık 13 metre olacak.

MEDYANIN İLGİ ODAĞI

Amerikan yerel medyasının da ilgi odağına oturan kalede İstanbul'un önde gelen tarihi eserleri ve THY'nin uçuş yaptığı noktalardan anıtlar da yer alacak. Yerel bir TV kanalına konuşan THY Miami Müdürü Celal Baykal, söz konusu kaleyi Virginia Key'e yapmalarının nedeni olarak plajın dünya çapındaki ününü gösterdi. Bu alanda kırdığı rekorlar ile bilinen Ted Siebert'in öncülüğünü yaptığı projenin tamamlanması için ekip yaklaşık 3 haftadır çalışıyor. Önümüzdeki pazartesi açılması beklenen kalenin 3 hafta boyunca plajda ziyarete açık olması bekleniyor. Yontucular kalenin çevresinde görülen tahta korunakların eser tamamlandığında söküleceğini ve kesinlikle kalede kum ve sudan başka hiçbir materyalin yer almayacağını belirtiyorlar. Kil, çamur ve mercanın su ile karışımı sonucunda oluşan kum ile yapılan kalenin tabanında yağmur ve hava koşullarına direnmesi için sert bir taban bulunuyor. Fakat yine de kalenin dış etkenlere çok uzun süre dayanması beklenmiyor.

REKOR BREZİLYA'DA...
Türk Hava Yolları'nın en yakın rakibi şu anda Brezilya'da bulunuyor. 12.5 metre uzunluğundaki bir kumdan kale ülkenin Niteroi şehrinde geçtiğimiz yıl kasımda ziyaretçilere açılmıştı. Devasa kumdan kale, yüksekliği ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girerken aynı zamanda turistlerin de ilgi odağı haline gelmişti. Bir haftada inşa edilen kale için 20 kamyon dolusu kum kullanılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY'den dünyanın en büyük kumdan kalesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN