Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İslam peygamberine mücizelerin indiği gün: Aşure günü

Bugün barış dini İslam’ın Hicri takvime göre manevi değeri büyük olan Muharrem ayının onuncu günü ile Cuma’nın bir araya geldiği gündür.

Giriş Tarihi: 23.10.2015 15:13 Güncelleme Tarihi: 23.10.2015 16:48
İslam peygamberine mücizelerin indiği gün: Aşure günü

Muharrem ayının 10. günü olarak bilinen aşure gününde İslam Peygamberine birçok mucizelerin indiği bilinir. Bu günde aşure yapılmasının sebebi ise Nuh tufanına dayanıyor. Hazreti Nuh'un gemisinde yeterince yiyecek kalmayınca ellerinde kalan son bakliyat ve meyveleri birleştirilerek yaptıkları yiyecek bugün o günün maneviyatına uygun şekilde Türk İslam alemi içinde yad ediliyor, evde yapılan aşureler komşulara ve ihtiyaç sahiplerine lokma olarak veriliyor. Peki, Muharrem ayının en önemli günü olan aşure gününde yapılacak ibadetler neler? Buna benzer önemli soruların cevabı haberimizde.

AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİ

SELAM VER YARDIM ET

Bereket ayı olarak bilinen Muharrem ayında en bereketli gün olan aşure gününde eve alınan ufak erzaklar tüm yıl boyunca Allah'ında izniyle bereket getirdiğine inanılır. Aşure günü en önemli ibadetler arasında insanlara selam vermek ve fakir, yardıma muhtaç insanlara yardım etmektir. Bu önemli günde dini vecibelerinde yerine getirilmesi gerekir.

HALKALI'DAKİ AŞURA MATEM MERASİMİNDEN KARELER


İŞTE YERİNE GETİRİLMESİ GEREKENLER

1) Aşure Gününde on defa şu dua okunur: "Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş"

2) Aşure gününün kuşluk vaktinde, sadece bu güne özel olarak 2 rekatlik bir namaz kılınır. Aşure namazı nasıl kılınır derseniz; kılınacak namazda 1 Fatiha ve 50 İhlas suresi okunur. Kılınan bu namazın ardından 100 defa: "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn" denir.

3) Öğlen ile ikindi arasında 4 rekatlik bir namaz daha kılınır. Bu namazın da her rekatinde 1 Fatiha ve 50 İhlas suresi okunur. Namazdan sonra 70 adet istiğfar-ı şerif, 70 adet salavat-ı şerife ve 70 defa "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" okunur. Hz. Muhammed'in ümmedi ve kendisi için dua edilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam peygamberine mücizelerin indiği gün: Aşure günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN