Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp hastanesinde 'en mucize doğum'

İki kapakçığı değiştirilen kalbinin, doğum sırasında durma riskini göze alan 23 yaşındaki Zehra K., anne oldu. Doktorlar, kalp hastanesinde gerçekleştirilen doğum için "En mucize doğum" dedi

Giriş Tarihi: 23.10.2015
Kalp hastanesinde 'en mucize doğum'
Türkiye'de anne-bebek ölümleri geçen yıl yüz binde 15.2'ye kadar düştü. Dünyada hedef, bunu 2025'te yüz binde 10'un altına indirmek. Sağlık Bakanlığı da anne-bebek ölüm oranlarını daha aşağıya çekmek için birçok projeye imza atıyor. Son olarak Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Eren ve Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ateş Kaya'nın önderliğinde kalp hastası hamilelere hizmet vermek için "Gebe Kardiyoloji Polikliniği" kuruldu.

'ÇEKTİKLERİMİ UNUTTUM'

Kalbindeki iki kapağı değiştirilen ve riskli olduğu halde hamile kalan 23 yaşındaki Zehra K., bu kliniğe yatan ilk hamile kalp hastası oldu. Hamileliğinin 7'nci ayında kliniğe yatan Zehra K. ve bebeği, bu klinikte hayat buldu. Tarihte, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleşen ilk doğum, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ekibi tarafından yaptırıldı. Sezaryen yöntemiyle gerçekleşen doğumda Muhammet Yuşa bebek, 3 kilo olarak dünyaya geldi. Bebeğini kucağına alan ve sağlık durumu iyi olan anne Zehra K. gözyaşlarına hakim olmadı. Doğum sırasında kalbinin durma riskini göze alan Zehra K., "Yavrumun yüzünü gördükten sonra çektiklerimi unuttum" dedi. Doktorlar, kalp hastanesinde gerçekleştirilen doğumu 'en mucize doğum' diye nitelendirdi.

HAYATI SONLANABİLİRDİ

Siyami Ersek Başhekimi Mehmet Eren: Kliniği ilk defa bir kalp hastanesinde biz kurduk. Kalp hastası anneler, hamile kaldıklarında kontrolleri sağlanamıyordu. Anne -bebek ölümlerinin önüne geçmek için iki hastane seferber olduk. Anne açısından çok riskli bir hamilelik ve doğumdu bu. Kan sulandırıcı ilaçlar gebelikte bebekte anomaliye neden olabilirdi. Annenin hayatı sonlanabilirdi. Başarıyla doğumu gerçekleştirdik.

Zeynep Kamil Başhekimi Ateş Kaya: Anne akciğer ödemine girebilirdi. Bebeği annenin karnından aldıktan sonra kordonunu çok yavaş çıkardık. Geri kalan kanın çok yavaş geri katılmasını sağladık. Doğumdan sonra anne ile bebeğinin kavuştuğu an görülmeye değerdi. Anneyi sezaryan doğumundan sonra yoğun bakıma aldılar. Bebeği de biz kadın doğum hastanemizde kontrol altında tuttuk.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp hastanesinde 'en mucize doğum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN