Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mavi ışık' hastası Mustafa bebek hayatını kaybetti

Konya'da "mavi ışık hastalığı" olarak bilinen Crigler Najjar Sendromu'yla doğan 8 aylık Mustafa bebek, Antalya'da babasından yapılan karaciğer nakli ameliyatı sırasında yaşamını yitirdi

Giriş Tarihi: 23.10.2015 16:37 Güncelleme Tarihi: 23.10.2015 16:50
'Mavi ışık' hastası Mustafa bebek hayatını kaybetti
Konya'da yaşamak için her gün 6 saat mavi ışık tedavisi gören 8 aylık Mustafa Dutar, babasından alınan karaciğerin nakli sırasında hayatını kaybetti.

Ev kadını Ayşe (34) ile fırında çalışan Murat Dutar (35) çiftinin üçüncü çocukları Mustafa'ya, doğuştan ve nadir görülen Crigler Najjar Sendromu teşhisi konuldu. Her gün mavi ışık tedavisi görmesi gereken bebekleri için aile, bir doktorun yardımıyla evlerine fototerapi cihazı aldı. Dutar çifti, Mustafa'yı her gün 6 saat mavi ışıkta tutmaya başladı. Cihazdan çıktıktan hemen sonra vücudu yeniden sararmaya başlayan Mustafa bebeğin yaşaması için karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Karaciğerini vermek için gönüllü olan baba Murat Dutar, 8 aylık oğluyla nakil için Antalya'ya geldi.

BABAYA ACI HABERİ DOKTORLAR VERDİ
Minik Mustafa, tetkiklerin ardından kentteki özel bir hastanede gerçekleştirilen ameliyatta, babasından nakledilen karaciğeri vücudunun kabul etmemesi üzerine hayatını kaybetti. Aile, minik Mustafa'nın ölümüyle büyük üzüntü yaşadı.
Ameliyattan çıkan babaya, acı haber doktorlar ve yakınları tarafından verildi. Hastane yetkilileri ise hasta mahremiyeti nedeniyle konuyla ilgili açıklama yapmak istemediklerini bildirdi.

ANNE: "HENÜZ KENDİ RENGİNİ GÖREMEDİM"

Konya'da yaşayan aile, yaklaşık bir ay önce yaptığı açıklamada, mavi ışık veren cihazı bulduklarında "Çocuğun oyuncağa sevindiği gibi sevindiklerini" söylemişti. Anne Ayşe Dutar, teninde "iğne ucu kadar da olsa beyaz görse" sevindiği oğlunun henüz kendi rengini göremediğini anlatmıştı. Baba Murat Dutar ise oğlunun durumunu gördükçe vicdan azabı duyduğunu belirtmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mavi ışık' hastası Mustafa bebek hayatını kaybetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN