Türkiye'nin en iyi haber sitesi

önemi, orucu ve yapılacak ibadetleri haberimizde sizlerle paylaştık. Müslümanlar için büyük önem taşıyan Zilhicce ayı geride kaldı ve faziletli olan ve Hicri yılın ilk ayı Muharrem ayına girdi. Muharrem ayı ne zaman başlıyor! Aşure günü ne zaman? Muharrem ayında hangi ibadetler yapılır? sorularının cevabını detayları ile bu haberimizde sizlerle paylaştık. İşte İslam'daki önemli ayın önemi ve tüm detayları...

Giriş Tarihi: 23.10.2015 15:12 Güncelleme Tarihi: 23.10.2015 15:13
Muharrem ayı orucu önemi
orucu ne zaman tutulur? Muharrem ayı ne zaman başlıyor? Aşure günü ne zaman? Muharrem ayında hangi ibadetler yapılmaktadır? Muharrem ayının önemi ve fazileti nedir? sorularının cevabını haberimizde sizlerle paylaştık. Zilhicce ayının bitmesiyle Hicri yılbaşına girilmiş oldu.
Muharrem Ayı bu sene 14 Ekim Çarşamba günü başladı.

Bu ayda yapılacak olan salih ameller diğer aylara göre farklıdır. Bu ayda yapılacak olan en güzel salih ameller ise oruc, sadaka vermek ve dua etmektir. Bu ay içerisinde yapılan günahlar diğer aylarda yapılan günahların cezasından daha şiddetlidir. Aynı zamanda bu ay içerisinde yapılan salih amellerin sevabı da diğer aylarda yapılan amellerin sevabından daha fazladır.

"Gerçekten, Allah yanında gökleri ve yeri yarattığından beri ayların sayısı, Allah'ın Kitabında onikidir. Onlardan dördü haram aylardır. İşte en doğru din budur." (Tevbe /36)

"Onlardan dördü" bunlar, arkasında başka bir haram ay gelmeyen Recep ile arka arkaya gelen Zulkade, Zulhicce ve Muharrem aylarıdır. Bunlara "haram" niteliğinin verilmesi saygınlıklarının fazla oluşu ve bu aylarda savaşmanın haram kılınmasıdır.


AŞURE GÜNÜN ÖNEMİ VE FAZİLETİ


Âşûrâyı on sayısı ile ilgili olan aşr ve âşir veya develerin güdülmesiyle ilgili işr kökünden türemiş Arapça bir kelime kabul edenler olduğu gibi, bu dilde "fâûlâ" vezninin bulunmadığını ileri sürerek İbrânîce'den geldiğini söyleyenler de vardır. Fakat âlimlerin çoğu bu görüşe katılmamakta, kelimenin Arapça asıllı olduğunu benimsemektedirler.

Âşûrâ orucunun fazîleti. Ve hakında gelen rivayetler.
Buhari'den gelen bir rivayette; Seleme İbnü'l-Ekva radıyallâhu anh şöyle demiştir: Nebi sallallâhu aleyhi ve sellem Eşlem kabilesinden bir adama şunu emretti: "İnsanlara şunu ilan et: Kim bir şey yiyip içtiyse günün geri kalan kısmında oruç tutsun. Kim bir şey yiyip içmediyse bu günü oruçlu geçirsin. Çünkü bu gün Âşûra günüdür." (Buhari, 2007; Sahih)

Âşûrâ orucunun farz oluşunun hükmü nesh edilmeden (kaldırılmadan) önce Âşûrâ orucu farzdı. Çünkü Nebi sallallahu aleyhi ve sellem'den bu orucun tutulmasıyla ilgili emir sâbittir. Sonra bu emir tekid edilmiş, daha sonra gelen bir çağrıyla bu tekid daha da pekiştirilmiş Âşûrâ orucu, orucun meşrû ve farz kılınışı sırasında Allah Teâlâ'nın hikmeti ile kademeli bir şekilde olmuştur. Nitekim oruç, üç merhale geçirmiştir. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Medine'ye geldiklerinde orucu, her ay üç gün ve Âşûrâ günü olarak tutmalarını emretmiştir.

Âişe radıyallâhu anh şöyle dedi: Kureyş cahiliye döneminde Âşûra gününde oruç tutardı. Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem'de cahiliye döneminde bu orucu tutardı. Medine'ye gelince bu orucu kendisi tuttu ve o gün oruç tutulmasını emretti. Ramazan orucu farz kılınınca, âşûra orucu terk edildi. Dileyen o gün oruç tuttu, dileyen tutmadı." (Buhari, 2002; Sahih)


HİCRİ YILBAŞI NEDİR?


Hicri Yılbaşı veya 1 Muharrem (kameri) hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan zaman dilimidir. İslami takvime göre bir sonraki güne saat 00:00 da değil güneş batması ile (akşam ezanı) geçilir. Bu zaman dilimi ay takvimi esaslı olduğu için bir sonraki hicri Yılbaşı 11 ya da 12 gün daha erken bir tarihe denk gelir. Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur'an'da kıymet verilen dört haram aydan biridir.


MUHARREM AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?


Muharrem ayının tamamında oruç tutmak müstehaptır. "Rasulullah sallallâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Ramazandan sonra en faziletli oruç ayı, Allah ayı olan muharremdir. Farz olan namazlardan sonra en faziletli namaz ise geceleyin kılınan namazdır." (Müslim, 116; Tirmizi, 740; Sahih)
Müslim'den ve sünenlerden gelen bir rivayette; Ebû Katade b. Numan radıyallahu anh'dan rivayeten Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Aşura günü orucu geçen bir senenin günâhlarına kefaret olur." (Müslim, 1162; Tirmizi, 752; Ebû Dâvûd; İbni Mâce, 1731; Sahih)
Müslim'den gelen bir rivayette; İbn Abbâs radıyallâhu anh anlatıyor; "Rasulullah sallallâhu aleyhi ve sellem, aşure günü oruç tuttuğunda, oruç tutulmasını emretti. Sahabeler; 'Yâ Rasulullah! Yahudiler ve Hıristiyanlar bu güne tazim gösteriyor!' dediler. Bunun üzerine Rasulullah sallallâhu aleyhi ve sellem; "Gelecek yıl inşallah dokuzunda oruç tutarız" buyurdu. Fakat Rasulullah sallallâhu aleyhi ve sellem gelecek yıl, gelmeden önce vefat etti." (Muslim, 1134; Sahih)

Bazı alimler şöyle demişlerdir: Nebi sallallâhu aleyhi ve sellem Müslim'de yer alan "Önümüzdeki yıl hayatta olursam dokuzuncu günü oruçlu geçireceğim" sözü iki anlama gelebilir: Birincisi, Nebi sallallahu aleyhi ve sellem bu sözle onuncu gün oruç tutmayı dokuzuncu güne nakletmeyi istemiştir. İkinci ihtimale göre ise onuncu güne dokuzuncu günü de eklemeyi istemiştir. Nebi sllallahu aleyhi ve sellem bunu açıklamadan vefat ettiğinden ihtiyat her iki gün de oruç tutmayı gerektirir. Buna göre âşûra orucu üç mertebedir: En azı tek başına onuncu günü oruçlu geçirmek, ortası dokuz ve onuncu günü oruçlu geçirmek, bunun da üzerinde olanı dokuz, on ve onbirinci günleri oruçlu geçirmektir. İbn Abdilberr âşura orucunun artık farz olmadığı, müstehap olduğu konusunda icma bulunduğunu nakletmiştir.

Muharrem ayı önemi, orucu ve yapılacak ibadetleri haberimizde sizlerle paylaştık. Müslümanlar için büyük önem taşıyan Zilhicce ayı geride kaldı ve faziletli olan ve Hicri yılın ilk ayı Muharrem ayına girdi. Muharrem ayı ne zaman başlıyor! Aşure günü ne zaman? Muharrem ayında hangi ibadetler yapılır? sorularının cevabını detayları ile bu haberimizde sizlerle paylaştık. İşte İslam'daki önemli ayın önemi ve tüm detayları...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muharrem ayı orucu önemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN