Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telefon dolandırıcıları artık "" diye arıyor

Giriş Tarihi: 23.10.2015 10:57
Telefon dolandırıcıları artık IŞİD diye arıyor

Kendilerini polis, savcı veya hâkim gibi tanıtıp terör örgütü PKK’nın kimlik bilgilerini ele geçirdiğini söyleyen dolandırıcılar artık adını kullanıyor

Daha önce terör örgütü PKK'nın adını kullanan "telefon dolandırıcıları" örgüt değiştirdi. İzmir'de T.A., kendisini arayıp "Kimlik bilgileriniz 'in eline geçmiş. Vereceğimiz hesap numarasına paranızı yatırın" diyen vurgunculara 88 bin TL'sini kaptırdı.
Polis, IŞİD adını kullanan dolandırıcıları yakaladı ünlü ceza hukukçusu Prof. Dr. Erdener Yurtcan'ın 4.5 milyon TL kaptırdığı dolandırıcılık olayının ardından soruşturma başlatan polis, yeni yöntemleri deşifre etti. Telefonla aradıkları vatandaşlara, kendilerini polis, savcı veya hâkim gibi tanıtıp terör örgütü PKK'nın kimlik bilgilerini ele geçirdiğini söyleyen dolandırıcılar artık IŞİD adını kullanıyor.
IŞİD dolandırıcılığının son kurbanıysa İzmir'de yaşayan T.A. oldu. 10 gün önce T.A.'yı arayan dolandırıcılar, kendilerini polis olarak tanıtıp "Kimlik bilgileriniz IŞİD terör örgütü tarafından ele geçirilmiş. Kimliğiniz kullanılarak örgüt üyeleri IŞİD'e gönderiliyor. Bu örgütün bağlantılı olduğu kişilere operasyon yapacağız. Bunun için para lazım. Siz para gönderin, biz size sonra geri vereceğiz. Kimseye de bir şey söylemeyin" dedi.
T.A. kendisine verilen İstanbul'daki bir banka şubesindeki hesap numarasına 88 bin TL gönderdi. Kısa süre sonra dolandırıldığını anlayan T.A., polise gitti. Polis, parayı çekmek için Bakırköy'deki banka şubesine giden A.E.'yi gözaltına aldı. Dolandırıcının 8 suçtan arama kaydı olduğu ortaya çıktı.

BANKA GÖREVLİSİNDEN YARDIM ALANLAR VAR
Dolandırıcıların son zamanlarda bankalardan köstebek buldukları da belirlendi. Dolandırıcılar, hesaplarında yüksek miktarda mevduat bulunan kişileri bu çalışanlar sayesinde tespit ediyor. Hem para hem de bilgilerini elde ettikleri kişilere ulaşıyorlar. Ardından sabıkasız kişilere hesap açtırıp telefon hattı aldırıyorlar. Elde ettikleri paraları yeni açılan hesaba aktarıp çekiyorlar. Son aşamada hesapı kapatıp telefon kartlarını ortadan kaldırıp kaçıyorlar.

"IŞİD" DİYEREK VURGUN YAPMIŞ

Telefon dolandırıcıları aynı gün İstanbul Avcılar'da yaşayan F.B. adlı kadını aradı. Hasta ve yaşlı olan kadının cep telefonunu komşusu M.A. açtı. Kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcı M.A.'ya, "IŞİD, banka hesabınızla ilgileniyor. Bankada paranız var mı?" diye sordu. M.A. arayanın dolandırıcı olduğunu anlayıp "Evet" dedi. Bankadaki 80 bin TL'sini çekip kendisine verilen adresteki çöp kutusuna koyacağını söyleyen M.A., telefonu kapattıktan sonra polisi arayıp haber verdi. Pusu kuran polis, içi kâğıt dolu poşeti almaya gelen 23 yaşındaki K.T.'yi yakaladı. Telefonda kendisini başkomiser ve başsavcı olarak tanıtan M.B. (48) ile H.T. (21) isimli 2 dolandırıcı da gözaltına alındı. K.T.'nin aynı yöntemle Karaman'da yaşayan M.Y.'den 175 bin TL nakit, 85 çeyrek altın, 5 takı seti, 7 bilezik, 10 yarım altın, 8 altın yüzük, 4 çocuk küpesi; E.Ç.'den de 15 Adana burması diye tabir edilen bilezik ve 5 hasırlı altın bilezik aldığı belirlendi. A.E., K.T. ve M.B. tutuklanırken, H.T. serbest bırakıldı.

Habertürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefon dolandırıcıları artık "IŞİD" diye arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN